Niedziela 22.07.2018

Logowanie

Nazwa użytkownika:
Hasło:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
liczba odwiedzin: 986185

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

 • Podręczniki do religii obowiązujące w roku szkolnym 2018/2019

  Podręczniki do religii obowiązujące w roku szkolnym 2018/2019
  03.07.2018

   

  Klasa 1

   

  „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (część 1 i 2) - podręcznik Archidiecezji Warmińskiej. Wydawnictwo Katechetyczne, numer dopuszczenia AZ-11-01/10-WA-1/12  

   

  Klasa 2

   

  „A oto Ja jestem z wami” (część 1 i 2)-  podręcznik  Archidiecezji Warmińskiej. Wydawnictwo Katechetyczne, numer dopuszczenia AZ-12-01/10-WA-2/13

   

   

   

  Klasa 3

   

  „Kto spożywa moje ciało, ma życie” (część 1 i 2)-  podręcznik Archidiecezji Warmińskiej. Wydawnictwo Katechetyczne, numer dpouszczenia AZ-13-01/10-WA-2/14    

   

   

  Klasa 4

   

  „Jestem chrześcijaninem”- Wydawnictwo Katechetyczne, numer dopuszczenia AZ-21-01/10-WA-3/13

   

   

  Klasa 5

   

  „Wierzę w Jednego Boga”- Wydawnictwo Katechetyczne, numer dopuszczenia AZ-22-01/10-WA-3/14

   

   

  Klasa 6

   

  „Wierzę w święty Kościół powszechny”. Podręcznik Archidiecezji Warmińskiej dla nauki religii dla klasy VI. Wydawnictwo Katechetyczne, Warszawa 2017

   

   

  Klasa 7

   

  „Twoje słowo światłem na mojej drodze”. Podręcznik  Archidiecezji Warmińskiej dla nauki religii dla klasy VII. Wydawnictwo Katechetyczne, Warszawa 2017

   

  Wymienione podręczniki należy zakupić we własnym zakresie.

 • Ognisko klasy 7b

  Ognisko klasy 7b
  27.06.2018

   

  Dnia 21 czerwca 2018 r.  uczniowie klasy 7B pożegnali rok szkolny ogniskiem u p. Rakus w Paluzach. Było pyszne jedzenie i dobra zabawa. Dziękujemy mamie p. Ewelinie za miłą gościnę i tatusiom: p. Budnikowi  i p. Mościckiemu za transport.

 • Piknik Olimpijski

  Piknik Olimpijski
  27.06.2018

   

  9 czerwca 2018 roku odbył się jubileuszowy 20. Piknik Olimpijski. Park Kępa Potocka, umiejscowiony na warszawskim Żoliborzu, po raz kolejny zmienił się w wielobarwne święto sportu i rekreacji. Wszystko to za sprawą niezliczonych atrakcji i wspaniałych uczestników – wśród nich trójka naszych uczniów – Jakub Maksymowicz, Jakub Cichowski i Kacper Speruda.

  Piknik Olimpijski to impreza o charakterze promującym aktywny styl życia, zdrowie, sport i olimpizm, a także stwarzająca możliwość czynnego uczestnictwa w programie sportowym osobom w każdym wieku.

  Tegoroczna edycja była poświęcona III Młodzieżowym Igrzyskom Olimpijskim w argentyńskim Buenos Aires i z tego względu wiele atrakcji było przygotowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Blisko 40 stanowisk promujących dyscypliny sportowe, nie tylko w olimpijskim wymiarze. Odbyły się pokazy, konkursy, występy na scenie oraz rozgrywki i gry. Każdy uczestnik, który wziął udział w dowolnej konkurencji otrzymał nagrodę.

  Wszyscy mieli okazję spotkania się i zrobienia zdjęcia z gwiazdami polskiego sportu.


  Organizatorem wyjazdu był Bartoszycki Ośrodek Sportu i Rekreacji, któremu bardzo dziękujemy za zaproszenie.

   

  Tekst: Magdalena Marczak-Zień

 • Wycieczka klasy II i IIIb do Kadzidłowa

  Wycieczka klasy II i IIIb do Kadzidłowa
  27.06.2018


  Dnia 8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy II i III b Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku wyjechali na wycieczkę do Kadzidłowa, gdzie miały okazję poznać i zobaczyć z bliska dzikie zwierzęta oraz wysłuchać ciekawych opowieści o ich życiu i zwyczajach. Pełni wrażeń i niezapomnianych chwil spędzonych na łonie natury uczniowie popłynęli statkiem po Jeziorze Nidzkim w Rucianem-Nida podziwiając przepiękne widoki Warmii i Mazur.

   

  Tekst: Jolanta Dominiak

 • Impreza w klasie 2

  Impreza w klasie 2
  26.06.2018

   

  Dnia 21 czerwca 2018 r.  w ogrodzie u p. Bielawskich uczniowie klasy II spotkali się by spędzić miło czas. Były ciepłe kiełbaski, pyszne ciasta, owoce i dobra zabawa. To wszystko dzięki rodzicom, którym bardzo, bardzo dziękujemy.

   

  Tekst: Jolanta Dominiak

 • Turniej „ Mały mistrz”

   Turniej „ Mały mistrz”
  26.06.2018

   

  12 czerwca 2018r odbył się finałowy Turniej „ Mały mistrz” dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej  w Bisztynku.

  Projekt trwał przez 3 lata, jego główną ideą było zachęcenie uczniów klas I-III szkół podstawowych do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej, kształtowania odpowiednich nawyków i postaw, w tym zwłaszcza dotyczących zdrowego stylu życia, a także podniesienie atrakcyjności zajęć, wzmocnienie roli nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego.

  Tym razem uczniowie nie rywalizowali w drużynach. Każdy indywidualnie mógł sprawdzić się w 12 różnorodnych konkurencjach sprawnościowych m.in. strzał na bramkę, jazda na hulajnodze, kręgle, rzut gumofilcem, rzuty do celu, przejście przez tunel, slalom na nartach, skoki w worku.

  Każdy uczestnik miał szansę dwukrotnie wziąć udział w loterii fantowej, gdzie mógł wylosować wartościowe nagrody. Zostały one zakupione i podarowane przez sponsorów na których w czasie trwania projektu zawsze można było liczyć.

  Należy tu podziękować: burmistrzowi p. Markowi Dominiakowi, kierownik MOPS p. Lidii Tomasik, Bankowi Spółdzielczemu w Bisztynku, p. B. Gołaszewskiej-Klik p. A.R. Mroczek, p. B.W. Kornatowskim, p. A.M. Szyło.

   

  Następnie był czas na luźną zabawę. Dzięki uprzejmości pań z OKiAL dzieci miały „kolorowe buzie”, puszczały bańki mydlane. Dzięki jak zwykle niezawodnym rodzicom mogły częstować się kiełbaskami z grilla.

   

  Finałem imprezy, a zarazem najważniejszym jej elementem było wręczenie przez p. Burmistrza M. Dominiaka medali i dyplomów wszystkim uczestnikom projektu.

  Podsumowano również i nagrodzono pięknymi medalami finalistów konkursu wiedzy o sporcie „Omnibus sportowy:

  Klasa III a

  I miejsce – Gabriel Łuczyc
  II miejsce – Hubert Capłap
  III miejsce – Julia Kobryń

  Klasa III b

  I miejsce – Nikola Białousz
  II miejsce – Szymon Więczkowski
  III miejsce – Kinga Bojanowska

  Tekst: Magdalena Marczak-Zień

   

 • Ostatni dzwonek...

  Ostatni dzwonek...
  25.06.2018

   

  Zakończenie roku szkolnego to najprzyjemniejszy dzień dla wszystkich uczniów.  Po 10 miesiącach wytężonej pracy przychodzi czas zasłużonego odpoczynku przed  wyzwaniami w następnej klasie czy w kolejnej szkole.

  W naszej placówce w uroczystym apelu uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: pan Marek Dominiak- burmistrz Bisztynka, p. Elżbieta Banaszkiewicz- skarbnik Urzędu Miejskiego, p. Lidia Tomasik- kierownik MOPS-u, p. Dariusz Białousz- komendant bisztyneckiego Komisariatu Policji, p. Marlena Grabowska- Przewodnicząca Rady Rodziców.

  Podczas uroczystości uczniowie  wyróżniający się w nauce, osiągający sukcesy sportowe czy biorący udział w różnego rodzaju konkursach otrzymali: Nagrody Burmistrza, Nagrody Dyrektora oraz Nagrody Wychowawcy.

  W trakcie apelu dyrektor Judyta Gos-Mączarska pożegnała odchodzącego na zasłużoną emeryturę p. Mirosława Domżalskiego- nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, wieloletniego dyrektora Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Bisztynku.

  Podczas uroczystości poznaliśmy nową Przewodniczącą Szkoły Darię Maszaro, której obowiązki przekazała Aleksandra Mic. Mieliśmy także okazję zobaczyć  Poczet Sztandarowy wygaszanego gimnazjum, w skład którego  weszli: Paweł Drużyński, Aleksandra  Słowikowska i Olga Leszczenko.  Apel był także okazją do pożegnania uczniów klas trzecich gimnazjum.

   

  Uczniom życzymy szczęśliwych, radosnych i bezpiecznych wakacji. Wracajcie pełni sił i zapału we wrześniu. Absolwentom życzymy powodzenia podczas kolejnego etapu ich edukacji.

 • „Śladami Mikołaja Kopernika”- wycieczka do Torunia

  „Śladami Mikołaja Kopernika”- wycieczka do Torunia
  25.06.2018

   

   

  Dnia 06.06. 2018 r. uczniowie klas V B, VI A, VI B Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku uczestniczyli  w wycieczce edukacyjnej do Torunia. Nie bez powodu wybrano to miasto jako miejsce destynacji. Tu urodził się i spędził swoją młodość wielki polski astronom - Mikołaj Kopernik. Ten wybitny uczony jest najczęściej kojarzony z Warmią ze względu na fakt, iż przez długie lata pełnił funkcję kanclerza kapituły warmińskiej. Z racji wykonywanych obowiązków rezydował na zamku  w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku.

  W trakcie wycieczki oprowadzająca grupę po Starym Mieście pani przewodnik, gdy przy pomniku Kopernika dowiedziała się, że uczestnicy mieszkają na Warmii, powiedziała, że mogą być dumni z tego, że najsłynniejsze dzieła naukowe astronoma, znanego na całym świecie, powstawały w tak pięknej krainie, która po latach zaborów powróciła do Polski.

  W trakcie wycieczki nie zabrakło przygody z piernikami toruńskimi - były więc warsztaty piernikarskie, niezapomniane wrażenia pozostawiły wspomnienia z seansu w Planetarium, a także  zwiedzanie innych ciekawych obiektów, jak Dom Eskenów, Ratusz Miejski, czy Muzeum Podróżników Tonyego Halika . Na wycieczkę uczniowie pojechali z wychowawcami i nauczycielami: p. Anną Pietkiewicz, p. Tomaszem Zwierzchlewskim, p. Magdaleną Marczak - Zień i p. Ireną Hornik.

   

  Informację o wycieczce przygotował p. Tomasz Zwierzchlewski

 • Wycieczka rowerowa klasy VI B do Nowej Wsi Reszelskiej

  Wycieczka rowerowa klasy VI B do Nowej Wsi Reszelskiej
  25.06.2018

   

  21 czerwca w „dniu z wychowawcą” uczniowie klasy VI B udali się rowerami na wycieczkę do sąsiedniej wsi. Wycieczka była zaplanowana i przygotowana jako klasowa „wyprawa rowerowa” w celach rekreacyjno-edukacyjnych. Każdy lubi przejażdżki rowerowe, a dodatkowo mieliśmy jeszcze okazję do zagłębienia się w historię i do poznania miejsca lokalnej pamięci - mogił: poległego w 1914 roku żołnierza I wojny światowej i ofiary II wojny światowej - mieszkańca wsi, p. Antoniego Sakowskiego,  zamordowanego przez żołnierzy Armii Czerwonej  w 1945 roku .  Podziwialiśmy też pięknie utrzymaną wiejską kapliczkę, taką, jakich pełno na Warmii które nadają krajobrazowi regionu szczególny urok.

  Uczniowie i opiekunowie uczniów - nauczyciele i rodzice, byli pod wrażeniem historii opowiedzianych nam przez Panią Sołtys, która jest wspaniałą „Strażniczką Lokalnej Pamięci” i „żywą  skarbnicą wiedzy” o wsi, jej dawnych mieszkańcach i jej historii. Pani Jadwiga Kuźlik - Sołtys Nowej Wsi Reszelskiej  pięknie nas przyjęła i serdecznie ugościła, przygotowała dla nas ognisko i pyszny, słodki poczęstunek- świeżo upieczone obwarzanki. Przygotowaniem produktów do „bufetu” na ognisko zajęła się Mama uczennicy - Julki Szyło, a Tato Julki zaopatrzył nas w brakujące rowery, za co serdecznie dziękujemy! W wycieczce uczestniczyli jeszcze: młodsza siostra Julki i p. P. Buszkiewicz, który wspierał nas techniczne.

   Opiekę podczas wycieczki sprawowali nauczyciele - p. Maria Buszkiewicz (wychowawczyni klasy) i p.  Dorota Czepil. 

   

  Dzieci chętnie bawiły się na wiejskim placu zabaw, pełnym zieleni i wyposażonym w miejsce do rekreacji. A żal było wyjeżdżać, ale mamy nadzieję, że tu wrócimy…

 • Wycieczka do Olsztynka

  25.06.2018

   

   

  19.06.2018 r. grupa uczniów z klas IV- VI uczestniczyła w wycieczce do Olsztynka, gdzie miała okazję odwiedzić niezwykłe miejsce- Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego STALAG I B i historii Olsztynka. W jednej sali zaprezentowano dzieje miasta, w drugiej- historię I wojny światowej  i jej skutki dla regionu. Przede wszystkim zaś ta sala upamiętnia ofiary- drugiego co do wielkości w Prusach Wsch. obozu jenieckiego Stalag I B Hohenstein, funkcjonującego w latach 1939- 1945. Co to miejsce wyróżnia? Multimedialne prezentacje, ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D, stanowiska wykorzystujące technologię typu-rzeczywistość rozszerzoną, oryginalne publikacje. Można zapoznać się ze wspomnieniami więźniów, zobaczyć wygląd pomieszczeń obozowych i rzeczy osobiste jeńców. Zginęło tam 55 tysięcy ludzi różnych narodowości. To niezwykła forma pamięci, a w niej tkwi niewyczerpana siła.

   

  Pobyt w Muzeum bardzo zainteresował i poruszył uczniów oraz opiekunów.

   

  Tekst przygotowała p. Anna Wołucka

 • Uwaga!!!

  Uwaga!!!
  19.06.2018

  Organizacja zakończenia roku szkolnego (22 czerwca) :

   

  1. Godzina 8.30- Msza Święta

  2. Godzina 10.00-  uroczysty apel w sali gimnatycznej

  3. Odwozy 1 kursem.

  4. Tego dnia nie ma obiadów.

   

 • W pasiece „Dziadka Leona”

   W pasiece „Dziadka Leona”
  19.06.2018
   

  „Pszczoły uczą, leczą i żywią” pod takim hasłem odbyły się warsztaty pszczelarskie w pasiece „Dziadka Leona” pani Bożeny Dąbrowskiej w Sułowie.

  W dniu 15 czerwca 2018r. uczniowie klasy V b Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku mieli okazję odwiedzić pasiekę, do której dotarli rowerami –najbardziej ekologicznym środkiem transportu.

   

  Pani Bożena Dąbrowska opowiedziała  uczniom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. W sposób ciekawy przekazywała wiedzę na temat  życia i zwyczajów  pszczół:  jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, w jakiej odległości poszukują nektaru oraz jak spędzają zimę. Wyjaśniła i pokazała  czym różni się pszczoła robotnica od królowej matki. Dzieci dowiedziały się, jak bardzo te owady są pracowite i jak ważne jest ich  znaczenie w przyrodzie. Gospodyni pasieki zwróciła uwagę jak bardzo odpowiedzialna jest praca pszczelarza. Pokazała również model ula, ramkę z komórkami pszczelimi tzw. węzą oraz inne narzędzia związane z pszczelarstwem tj. podkurzacz, specjalny kapelusz. Uczniowie z bliska mogli obserwować rój pszczół, ponieważ  ci najbardziej odważni  mieli okazje samodzielnie wczuć się w rolę pszczelarza i w odpowiednim stroju odwiedzić pasiekę, obserwując pracę pszczół powracających z tzw. pożytku..

  Zainteresowanie opowieściami było ogromne, świadczyły o tym  pytania uczniów skierowane do Pszczelarki, na które odpowiadała w sposób przystępny.
   
  Główną atrakcją przygotowaną przez Panią Bożenę była degustacja tegorocznych pysznych miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały, popijając do wyboru: przygotowanym mlekiem, wodą z miodem, cytryną i miętą oraz herbatą miętową.
   
  Spotkanie było niezwykle interesujące, umożliwiło wszystkim uczestnikom warsztatów bliski kontakt pszczołami, (które okazały się bardziej przyjazne, gdy uczestnicy dowiedzieli się, że owady atakują tylko w sytuacjach, gdy człowiek staje się dla nich przeszkodą) oraz z produktami stworzonymi przez naturę. Dzieci dowiedziały się wielu cennych ciekawostek z życia pszczół oraz poznały odżywcze właściwości produktów pszczelarskich t. j. propolisu, pyłku kwiatowego oraz oczywiście walory smakowe miodów.

   

  Przy okazji pobytu w malowniczej wsi, Pani Bożena Dąbrowska umożliwiła uczniom i ich opiekunom zwiedzenie małego kościoła pod wezwaniem Św. Krzyża, który został zbudowany w XIV w. Natomiast drewniana ogromna wieża dobudowana została już w wieku XVII. Ta cudna perełka architektury sakralnej oczarowała wszystkich. Uroku budowli dodaje jej lokalizacja, bowiem u jej podnóża przepływa rzeczka Pisa C.

   

  Za interesującą i przepiękną prelekcję na temat życia pszczół, propagującą wiedzę ekologiczną dotyczącą pożytecznej roli pszczół w środowisku, jak również pracy pszczelarza oraz za ciekawe pokazy pszczelarskie połączone z degustacją miodów przez uczniów klasy piątej, serdecznie dziękujemy Pani Bożenie Dąbrowskiej.

   

  Po spotkaniu uczniowie pod czujną opieką wychowawców i rodziców udali się w dalszą podróż do Wozławek na posesję Państwa Brudzyńskich, gdzie czekało na nich przygotowane ognisko i suto zastawiony stół.
   
  Tekst: Anna Pietkiewicz
   

   

 • Konkurs plastyczny „Moje miasto”- podsumowanie

  Konkurs plastyczny „Moje miasto”- podsumowanie
  14.06.2018
   
  Dzięki uprzejmości pani Wioletty Jaskólskiej- dyrektor OKiAL-u,  otrzymaliśmy wyniki  konkursu plastycznego  „Moje miasto”.
   
  Nagrodzeni w kategoriach:
   
  a. Przedszkole
   
  Antonina Nowik ( Sątopy -Samulewo)
   
  b. Szkoły podstawowe klasy 1-3 :
   
  1 miejsce Zuzanna Kozij ( Sątopy -Samulewo)
  2 miejsce Nikola Białousz (Bisztynek)
  3 miejsce Sandra Kuzyk (Bisztynek)
  wyróżnienie Joanna Nowik ( Sątopy-Samulewo)

   

  c. Szkoły podstawowe klasy 4-6
  1.Konrad Chęciński ( Sątopy- Samulewo)
  2.Oliwia Mrówka ( Grzęda)
  3.Wiktoria Krzemińska ( Sątopy -Samulewo)

   

  wyróżnienie
  Arek Budkiewicz ( Grzęda)
  Emilia Wróbel (Bisztynek)

   

  d. Szkoły podstawowe klasy 7-8 ui  gimnazjum
   
  1.Weronika Jakubowska (Bisztynek)
  2.Dagmara Bronakowska (Bisztynek )
  3. Magda Rudzka (Bisztynek)

   

  wyróżnienie
  Klaudia  Kornatowska (Bisztynek)
   

   

 • Zwracanie podręczników do biblioteki

  Zwracanie podręczników do biblioteki
  02.06.2018

   

  Uczniowie!!!

   

  W dniach 14- 20 czerwca na wyznaczonych lekcjach będziecie oddawać podręczniki do biblioteki. Proszę, abyście je przejrzeli i naprawili ewentualne uszkodzenia. Przypominam, że podręczniki są własnością szkoły i będą służyć kolejnym uczniom.

   

  Marzena Magdziarz

  Nauczyciel-bibliotekarz

   

 • Intendent Szkoły Podstawowej w Bisztynku niniejszym informuje...

  Intendent Szkoły Podstawowej w Bisztynku niniejszym informuje...
  14.06.2018

   

  Szanowni Państwo

  Intendent Szkoły Podstawowej w Bisztynku niniejszym informuje, że:

  odpłatność za wyżywienia za miesiąc czerwiec 2018r. należy uiścić w terminie do 10.07.2018r., przed dokonaniem płatności należy ustalić kwotę opłaty i uiścić w naliczonej wysokości,

  od września opłatę za wrzesień za wyżywienie należy uiścić w terminie do 15.09.2018r.,  odpisy nieobecności dzieci we wrześniu zostaną odliczone w miesiącu październiku,

  dzieci korzystające z obiadów w szkole od 01.09.2018r., należy telefonicznie zgłaszać w ostatnim tygodniu sierpnia pod nr telefonu: 572098090, ułatwi to planowanie zakupów i przygotowanie odpowiedniej ilości posiłków w miesiącu wrześniu.

                                                                                                                   Intendent

                                                                                                              Wioletta Skarul

 • POD UROKIEM ŻYWEGO SŁOWA ...

  POD UROKIEM ŻYWEGO SŁOWA ...
  12.06.2018

    

            POD UROKIEM ŻYWEGO SŁOWA

          I Warsztaty

        W sobotę, 26 maja 2018r. dwoje uczniów kl.VI B- Natalia Hawryszkiewicz i Remigiusz Zając uczestniczyło w WARSZTATACH TEATRALNYCH prowadzonych przez dr Magdalenę Zaorską, teatrologa, wykładowcę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, również aktorkę -z wykształcenia. Zajęcia odbywały się przez kilka kolejnych sobót na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie   i w sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób ze szkół całego województwa. 26 maja było 20 uczestników.

              P. dr Zaorska i jej studenci, członkowie Naukowego Koła Teatralnego SALVE VERBUM, w bardzo ciekawy sposób pracowali z dziećmi i młodzieżą nad poprawną dykcją, emisją głosu, proponując przeróżne techniki ćwiczeń aparatu mowy, ale też i całego ciała. Były to więc np.ćwiczenia języka, których nazwy na początku wydawały się zagadkowe:" ołówek", " kubek", " filiżanka", czy też pisanie językiem na podniebieniu swojego pełnego imienia i nazwiska. Nie da się także zapomnieć zabawnych   i bardzo pożytecznych " lingwołamek", np. " Z czystym sercem z czoła Czesi sczesał Czesław rozczochrany włos", " Rączy rumak w rwącej Drwęcy drży i rży, rży i drży".

              Wszystkie te zadania warsztatatowe, mające na celu ćwiczenie oddechu, artykulacji i dykcji,

  sprawiały uczestnikom i ich  opiekunom, nauczycielom  niemało radości, były one przy tym okraszone dowcipnym komentarzem ze strony Prowadzącej zajęcia.

              W drugiej części Warsztatów, na którą zaproszono uczestników do auli teatralnej, pracowano nad sceniczną interpretacją tekstu, zarówno poetyckiego, jak i prozatorskiego. Studentka III roku logopedii, laureatka międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego, Renata Dubicka, starała  się "popełnić" na scenie jak najwięcej błędów w sposobie prezentacji utworu literackiego, a uczestnicy z kolei mieli za zadanie je wszystkie wychwycić.  Oczywiście doskonale się to udało.Potem chętni mogli zaprezentować wiersze lub prozę przygotowane  na Festiwal Żywego Słowa,  zaplanowany na 28 maja.

              Następnie p.dr Zaorska- bazując na dwóch wierszach Marii Zientary-Malewskiej- bardzo obrazowo wyjaśniała uczniom, co to znaczy " ożywić słowa". Wybrane teksty rzeczywiście " ożyły" w interpretacji Prowadzącej, a dzieci potem, angażując w to całe serce, czytały fragmenty tych utworów.

              Mimo że sobotnie spotkanie trwało dosyć długo, bo ponad 3 godziny zegarowe, na pewno nikomu się ono nie znudziło. Był to czas bardzo pożyteczny, rozwijający wrażliwość dzieci i młodzieży na piękno języka ojczystego. Uczestnicy próbowali z powodzeniem swoich sił na scenie, ucząc się odpowiedzialności za wypowiadane słowa, czuli się przy tym docenieni  i dowartościowani. Nieźle się także bawili.                                                                                                        

               Atmosfera, jaką stworzono dla tych młodych miłośników żywego słowa, była niezwykle ciepła, stąd nie dziwi fakt, że  wszyscy zgodnie pytali o termin kolejnych Warsztatów...Nasi uczniowie, Natalka  i Remek oczywiście też! Warto dodać, że są oni członkami Koła teatralnego, w ramach którego próbują z powodzeniem swoich sił w różnych szkolnych spektaklach.

   

               II  Festiwal  Żywego Słowa. Majowe Recytacje  Poezji Religijnej

   

          W poniedziałek, 28 maja, o godzinie 10 w Centrum św. Jakuba w Olsztynie rozpoczął się bogaty w wydarzenia i emocje DZIEŃ FESTIWALOWY.

  Najpierw były przesłuchania 99 recytatorów, którzy zaprezentowali wiersze i prozę o tematyce religijnej.

  Ta część Festiwalu zakończyła się dopiero po godzinie 15. W czasie oczekiwania na werdykt Komisji konkursowej zorganizowano dla uczestników i opiekunów spacer po Starym Mieście-  tzw. Dziecięcym Szlakiem św. Jakuba.  Siostra Kamila Leszczyńska bardzo ciekawie i barwnie opowiadała o kilku ważnych miejscach, m.in.Wysokiej Bramie, Zamku, pomniku św. Jakuba, pomniku M. Kopernika. Na zakończenie tej wyprawy wszyscy zostali zaproszeni na lody, wcześniej też otrzymali Paszport pielgrzyma.

                                    

              W Jury konkursowym, oceniającym recytacje zasiadali: ks.kan.dr Bartłomiej Matczak Matczak- przewodniczący, dr Magdalena Osowicka- Kondratowicz- koordynator kierunku logopedia, UWM Olsztyn, Wiesława Szafrańska- Bortkiewicz  - Dyr Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty, Bartosz Gołębiowski-dziennikarz i prezenter TVP Olsztyn, Piotr Stawski-aktor, reżyser i instruktor teatralny, Przemysław Niedzielski- aktor teatralny i dubbingowy, ks. Paweł Grzesiak.

   

  Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:  J.E Ks.Abp.dr Józef Górzyński, J.M.dr hab.Ryszard Górecki, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.

  Patronat medialny objęło Polskie Radio Olsztyn, pomysłodawcą imprezy była dr Magdalena Zaorska.

  Organizatorzy to: Wydział Duszpasterski Archidiecezji Warm., Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

  i Naukowe Koło Teatralne Salve Verbum przy UWM.

  Na popołudnie, po ogłoszeniu werdyktu Jury, zaplanowano:

  -wykłady dr Magdaleny Zaorskiej, prof. Leszka Jana Rogalskiego,

  - "Chwilę z Karolem Wojtyłą- św. Janem Pawłem II"- w interpretacji dr. Tomasza Żurawlewa z muzycznym komentarzem gitarzysty Adama Wełny,  

   -spotkanie z poetą Zbigniewem Chojnowskim,

  - poetycko-muzyczny "Pacierz wieczorny" w wykonaniu dwojga młodych aktorów- Magdaleny Fennig z  Krakowa i Grzegorza Paczkowskiego z Warszawy,                                                                            

  - recytacje wierszy( studenci Magdalena Rajewska, Justyna Rutkowska i Damian Giczewski).

             

        Atmosferę panującą podczas Festiwalu  można określić jako przyjazną, ciepłą i serdeczną , a jednym słowem da się ją nazwać  jako " niezwykłą"!

   Recytatorzy, a wśród nich i uczniowie z naszej Szkoły- Natalka i Remek, czuli się tam bardzo dobrze. Oboje pięknie zaprezentowali wiersze ks.Jana Twardowskiego i Tadeusza Rucińskiego. Repertuar wykorzystanych utworów przez blisko stu uczestników Konkursu był bardzo szeroki. Organizatorzy tego   I Festiwalu   byli ogromnie zaskoczeni liczbą zgłoszeń i, jak mówiła p.dr Magdalena Zaorska, przerosło to jej najśmielsze oczekiwania.

                                          

  Remek Zając   otrzymał dwa wyróżnienia-  jedno- od Komisji konkursowej, drugie- od członków Naukowego Koła Teatralnego Salve Verbum.  Podczas wręczania nagród usłyszał wiele ciepłych słów od aktora Piotra Stawskiego i dziennikarza Bartosza Gołębiowskiego.   Recytatorzy, choć nie wszyscy mogli być nagrodzeni, czuli się przez członków Komisji zauważeni    i otoczeni życzliwością. Jak podkreślano, nie najważniejsza była w tym dniu  rywalizacja, lecz to, że każdy z nich miał możliwość na swój sposób zinterpretować jakąś prawdę, tajemnicę  osobistej relacji ze Stwórcą. Można się było tym podzielić z innymi.  To dzielenie się, w opinii Jurora, p.P. Stawskiego,  bardziej udało się dzieciom z klas IV-VII niż uczniom starszym. Jak stwierdził, w tym wieku łatwiej jest o taką otwartość i spontaniczność.

              Natalka i Remek,  choć bardzo zmęczeni po upalnym dniu pełnym wrażeń, wrócili do domów zadowoleni  i bogatsi o całkiem nowe doświadczenia. Już teraz deklarują udział w "Majowych recytacjach  " za rok.

   

            Na koniec warto jeszcze przytoczyć niektóre wypowiedzi Organizatorów na temat CELÓW

  I FESTIWALU ŻYWEGO SŁOWA:

                                                                                                                                                                              "Chcemy pokazać młodym, że poezja to dusza narodu, że w niej zawiera się wszystko, czym żyjemy na co dzień. To jest świat, któremu nie możemy pozwolić umrzeć."(......)"  Celem Festiwalu jest  popularyzacja kultury żywego słowa i pokazanie piękna języka ojczystego, wyrażonego w poezji  poświęconej relacji człowieka z Bogiem. Interpretacja i występ sceniczny ma zainteresować uczestników estetyką słowa mówionego".

   

           Autorka tekstu: Anna Wołucka

   

   

  Bogatą galerię zdjęć z przebiegu opisanych wydarzeń można zobaczyć na kilku różnych stronach internetowych, np. https://olsztyn.gosc.pl/gal/pokaz/4766507IFestiwal-Zywego-Slowa

                          

   

   

 • Program rządowy "Dobry Start"

  Program rządowy "Dobry Start"
  11.06.2018

   

  1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł.  na uczące się dzieci (do ukończenia 20. roku życia). W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć. 

  Prosimy o zapoznanie się ze wspólnym listem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej.

   

                                

   

  MINISTER

  Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Elżbieta Rafalska

  MINISTER

  Edukacji Narodowej

  Anna Zalewska

   

           Warszawa, 11 czerwca 2018 r.

   

  Szanowni Państwo,

  Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych,

   

  1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

  Wnioski o świadczenie z programu można składać online już od 1 lipca br. Nabór wniosków w formie papierowej rozpocznie się miesiąc później – 1 sierpnia br. Ostateczny termin mija 30 listopada br.

  Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o dystrybucję dołączonych do listu materiałów informacyjnych. Wierzymy, że dzięki współpracy z Państwem wszyscy rodzice i opiekunowie zostaną poinformowani o programie „Dobry Start” i skorzystają z pomocy. Bardzo dziękujemy za aktywne włączenie się w nasze działania.  

  Cieszymy się, że programem zostanie objętych 4,6 mln uczniów w całej Polsce. „Dobry Start” to – obok „Rodziny 500+” – rzeczywiste wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci, a także prawdziwa inwestycja w edukację młodego pokolenia.

   

  Z poważaniem

   

  Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej

   

 • Zwrot książek do biblioteki

  Zwrot książek do biblioteki
  01.06.2018

   

  Do 13 czerwca należy zwrócić książki do biblioteki

 • Dzień Dziecka

  Dzień Dziecka
  01.06.2018

   

  30 maja obchodziliśmy  Dzień Dziecka. Hasło przewodnie naszej imprezy to „Zabawy i zabawki od Mieszka i Dobrawki”.

   

  Tematyką przewodnią festynu było przedstawienie ważnych wydarzeń z  historii Polski- od legendarnych początków państwowości do odzyskania przez naszą ojczyznę suwerenności.  Impreza znakomicie wpisała się w obchody „Roku dla Niepodległej”.

   

  Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Beata Majewska, która złożyła życzenia wszystkim dzieciom, a na ręce jednej z uczennic przekazała symboliczną wiązankę kwiatów.

   

  Podczas festynu czekało na nasze dzieci wiele atrakcji. Uczniowie  odwiedzali  każde stoisko i wykazywali się swoimi umiejętnościami. Za poprawnie wykonane zadania otrzymywali pieczątki, w specjalnym paszporcie. Wszyscy, którzy go wypełnili dostawali kiełbaskę z grilla i lody.

   

  Nauczycielki klas I-III  przygotowały wspólne stoisko, na którym można było:  uzupełniać brakującymi słowami nasz hymn narodowy, kolorować prace, wziąć udział w teście wiedzy o Polsce, pomalować twarz w patriotyczne wzory, a także przy pomocy wykrywaczy metalu i członków „Stowarzyszenia Strowangen” odnaleźć ukryty skarb.

   

  Dzieci i wychowawcy obu klas czwartych połączyły swoje siły i przygotowały stoisko nawiązujące do „Legendy o Piaście i Popielu”, którego atrakcją była konkurencja: „Atak Myszy na Popiela”. Chętni uczniowie celowali w podobiznę Popiela myszkami- maskotkami. Każdy rzucający miał trzy szanse. Poza tym można było tutaj układać puzzle.

   

  Klasy piąte skupiły się na bitwie pod Grunwaldem i zaproponowały chętnym kolegom konkurencję „Polowanie na Tura”, która polegała na rzucaniu obręczy do celu. Celem było poroże tura. Ci, którzy próbowali swoich sił, wiedzą, że nie było to takie proste…Ci, którzy tego dokonali,  zostawali  pasowani na rycerza.  Dodatkowo można było usłyszeć tutaj „Bogurodzicę”, która niegdyś była hymnem średniowiecznego rycerstwa polskiego.

   

  „Odsiecz wiedeńska-1683  roku ” to następne  wydarzenie z historii naszej ojczyzny, któremu poświęcono kolejne stanowisko. Przygotowali je wychowawcy i uczniowie klas szóstych. Można było u nich trafić piłeczką do celu umieszczonego w „Namiocie Wielkiego Wezyra” i wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej. Poza tym osoby dorosłe mogły tutaj wypić znakomitą „kawę po turecku”.

   

  Klasy siódme przygotowały stoisko „Obiady czwartkowe u króla Stasia”. Można było u nich wziąć udział w konkursie wiedzy o epoce oświecenia oraz spróbować wielu przepysznych potraw. Dodatkową atrakcją były odwiedziny samego Stanisława Augusta Poniatowskiego.

   

  „Wiek XIX- czasy powstań i walki  o niepodległość” to kolejne  stanowisko, które przygotowały klasy II gimnazjum. Można było tutaj uzupełnić hymn brakującymi  słowami lub go zaśpiewać. Poza tym chętni mogli wsiąść do wozu Drzymały i zrobić sobie w nim pamiątkową fotografię.

   

  Bogate w atrakcje było stoisko klas III gimnazjum. Można było  u nich: wykonać kotylion, pokolorować pracę oraz prawidłowo podpisać zdjęcia ukazujące znanych polskich twórców kultury i działaczy politycznych mających wpływ na budowanie polskości naszych przodków.

   

  Dodatkowo imprezę naszą odwiedzili  przedstawiciele Policji. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie wiedzy dotyczącym zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Ponadto każdy chętny mógł usiąść do samochodu policyjnego.

   

  30 maja nikt z naszych uczniów nie mógł narzekać na nudę :)

   

  Dziękujemy bardzo za okazaną pomoc:

  -Radzie Rodziców,

  -Przedstawicielom Policji

  -Stowarzyszeniu Strowangen z Bisztynka

   

  Tekst i zdjęcia: Marzena Magdziarz

 • Uwaga!!!

  Uwaga!!!
  29.05.2018

   

  4 czerwca (poniedziałek) odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

   

strona:

Galeria zdjęć