POD UROKIEM ŻYWEGO SŁOWA
I Warsztaty
W sobotę, 26 maja 2018r. dwoje uczniów kl.VI B- Natalia Hawryszkiewicz i Remigiusz Zając uczestniczyło w WARSZTATACH TEATRALNYCH prowadzonych przez dr Magdalenę Zaorską, teatrologa, wykładowcę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, również aktorkę -z wykształcenia. Zajęcia odbywały się przez kilka kolejnych sobót na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie i w sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób ze szkół całego województwa. 26 maja było 20 uczestników.
P. dr Zaorska i jej studenci, członkowie Naukowego Koła Teatralnego SALVE VERBUM, w bardzo ciekawy sposób pracowali z dziećmi i młodzieżą nad poprawną dykcją, emisją głosu, proponując przeróżne techniki ćwiczeń aparatu mowy, ale też i całego ciała. Były to więc np.ćwiczenia języka, których nazwy na początku wydawały się zagadkowe:" ołówek", " kubek", " filiżanka", czy też pisanie językiem na podniebieniu swojego pełnego imienia i nazwiska. Nie da się także zapomnieć zabawnych i bardzo pożytecznych " lingwołamek", np. " Z czystym sercem z czoła Czesi sczesał Czesław rozczochrany włos", " Rączy rumak w rwącej Drwęcy drży i rży, rży i drży".
Wszystkie te zadania warsztatatowe, mające na celu ćwiczenie oddechu, artykulacji i dykcji,
sprawiały uczestnikom i ich opiekunom, nauczycielom niemało radości, były one przy tym okraszone dowcipnym komentarzem ze strony Prowadzącej zajęcia.
W drugiej części Warsztatów, na którą zaproszono uczestników do auli teatralnej, pracowano nad sceniczną interpretacją tekstu, zarówno poetyckiego, jak i prozatorskiego. Studentka III roku logopedii, laureatka międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego, Renata Dubicka, starała się "popełnić" na scenie jak najwięcej błędów w sposobie prezentacji utworu literackiego, a uczestnicy z kolei mieli za zadanie je wszystkie wychwycić. Oczywiście doskonale się to udało.Potem chętni mogli zaprezentować wiersze lub prozę przygotowane na Festiwal Żywego Słowa, zaplanowany na 28 maja.
Następnie p.dr Zaorska- bazując na dwóch wierszach Marii Zientary-Malewskiej- bardzo obrazowo wyjaśniała uczniom, co to znaczy " ożywić słowa". Wybrane teksty rzeczywiście " ożyły" w interpretacji Prowadzącej, a dzieci potem, angażując w to całe serce, czytały fragmenty tych utworów.
Mimo że sobotnie spotkanie trwało dosyć długo, bo ponad 3 godziny zegarowe, na pewno nikomu się ono nie znudziło. Był to czas bardzo pożyteczny, rozwijający wrażliwość dzieci i młodzieży na piękno języka ojczystego. Uczestnicy próbowali z powodzeniem swoich sił na scenie, ucząc się odpowiedzialności za wypowiadane słowa, czuli się przy tym docenieni i dowartościowani. Nieźle się także bawili.
Atmosfera, jaką stworzono dla tych młodych miłośników żywego słowa, była niezwykle ciepła, stąd nie dziwi fakt, że wszyscy zgodnie pytali o termin kolejnych Warsztatów...Nasi uczniowie, Natalka i Remek oczywiście też! Warto dodać, że są oni członkami Koła teatralnego, w ramach którego próbują z powodzeniem swoich sił w różnych szkolnych spektaklach.
II Festiwal Żywego Słowa. Majowe Recytacje Poezji Religijnej
W poniedziałek, 28 maja, o godzinie 10 w Centrum św. Jakuba w Olsztynie rozpoczął się bogaty w wydarzenia i emocje DZIEŃ FESTIWALOWY.
Najpierw były przesłuchania 99 recytatorów, którzy zaprezentowali wiersze i prozę o tematyce religijnej.
Ta część Festiwalu zakończyła się dopiero po godzinie 15. W czasie oczekiwania na werdykt Komisji konkursowej zorganizowano dla uczestników i opiekunów spacer po Starym Mieście- tzw. Dziecięcym Szlakiem św. Jakuba. Siostra Kamila Leszczyńska bardzo ciekawie i barwnie opowiadała o kilku ważnych miejscach, m.in.Wysokiej Bramie, Zamku, pomniku św. Jakuba, pomniku M. Kopernika. Na zakończenie tej wyprawy wszyscy zostali zaproszeni na lody, wcześniej też otrzymali Paszport pielgrzyma.
W Jury konkursowym, oceniającym recytacje zasiadali: ks.kan.dr Bartłomiej Matczak Matczak- przewodniczący, dr Magdalena Osowicka- Kondratowicz- koordynator kierunku logopedia, UWM Olsztyn, Wiesława Szafrańska- Bortkiewicz - Dyr Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty, Bartosz Gołębiowski-dziennikarz i prezenter TVP Olsztyn, Piotr Stawski-aktor, reżyser i instruktor teatralny, Przemysław Niedzielski- aktor teatralny i dubbingowy, ks. Paweł Grzesiak.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: J.E Ks.Abp.dr Józef Górzyński, J.M.dr hab.Ryszard Górecki, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
Patronat medialny objęło Polskie Radio Olsztyn, pomysłodawcą imprezy była dr Magdalena Zaorska.
Organizatorzy to: Wydział Duszpasterski Archidiecezji Warm., Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana
i Naukowe Koło Teatralne Salve Verbum przy UWM.
Na popołudnie, po ogłoszeniu werdyktu Jury, zaplanowano:
-wykłady dr Magdaleny Zaorskiej, prof. Leszka Jana Rogalskiego,
- "Chwilę z Karolem Wojtyłą- św. Janem Pawłem II"- w interpretacji dr. Tomasza Żurawlewa z muzycznym komentarzem gitarzysty Adama Wełny,
-spotkanie z poetą Zbigniewem Chojnowskim,
- poetycko-muzyczny "Pacierz wieczorny" w wykonaniu dwojga młodych aktorów- Magdaleny Fennig z Krakowa i Grzegorza Paczkowskiego z Warszawy,
- recytacje wierszy( studenci Magdalena Rajewska, Justyna Rutkowska i Damian Giczewski).
Atmosferę panującą podczas Festiwalu można określić jako przyjazną, ciepłą i serdeczną , a jednym słowem da się ją nazwać jako " niezwykłą"!
Recytatorzy, a wśród nich i uczniowie z naszej Szkoły- Natalka i Remek, czuli się tam bardzo dobrze. Oboje pięknie zaprezentowali wiersze ks.Jana Twardowskiego i Tadeusza Rucińskiego. Repertuar wykorzystanych utworów przez blisko stu uczestników Konkursu był bardzo szeroki. Organizatorzy tego I Festiwalu byli ogromnie zaskoczeni liczbą zgłoszeń i, jak mówiła p.dr Magdalena Zaorska, przerosło to jej najśmielsze oczekiwania.
Remek Zając otrzymał dwa wyróżnienia- jedno- od Komisji konkursowej, drugie- od członków Naukowego Koła Teatralnego Salve Verbum. Podczas wręczania nagród usłyszał wiele ciepłych słów od aktora Piotra Stawskiego i dziennikarza Bartosza Gołębiowskiego. Recytatorzy, choć nie wszyscy mogli być nagrodzeni, czuli się przez członków Komisji zauważeni i otoczeni życzliwością. Jak podkreślano, nie najważniejsza była w tym dniu rywalizacja, lecz to, że każdy z nich miał możliwość na swój sposób zinterpretować jakąś prawdę, tajemnicę osobistej relacji ze Stwórcą. Można się było tym podzielić z innymi. To dzielenie się, w opinii Jurora, p.P. Stawskiego, bardziej udało się dzieciom z klas IV-VII niż uczniom starszym. Jak stwierdził, w tym wieku łatwiej jest o taką otwartość i spontaniczność.
Natalka i Remek, choć bardzo zmęczeni po upalnym dniu pełnym wrażeń, wrócili do domów zadowoleni i bogatsi o całkiem nowe doświadczenia. Już teraz deklarują udział w "Majowych recytacjach " za rok.
Na koniec warto jeszcze przytoczyć niektóre wypowiedzi Organizatorów na temat CELÓW
I FESTIWALU ŻYWEGO SŁOWA:
"Chcemy pokazać młodym, że poezja to dusza narodu, że w niej zawiera się wszystko, czym żyjemy na co dzień. To jest świat, któremu nie możemy pozwolić umrzeć."(......)" Celem Festiwalu jest popularyzacja kultury żywego słowa i pokazanie piękna języka ojczystego, wyrażonego w poezji poświęconej relacji człowieka z Bogiem. Interpretacja i występ sceniczny ma zainteresować uczestników estetyką słowa mówionego".
Autorka tekstu: Anna Wołucka
Bogatą galerię zdjęć z przebiegu opisanych wydarzeń można zobaczyć na kilku różnych stronach internetowych, np. https://olsztyn.gosc.pl/gal/pokaz/4766507IFestiwal-Zywego-Slowa