Organizacja pracy szkoły

Środa                                 8.30-12.30

**********************************************

Pielęgniarka szkolna

Informacje dotyczące stanu zdrowia ucznia pozyskane przez pielęgniarkę są objęte tajemnicą medyczną.

Działając na podstawie art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 poz. 1078) informuję, że uczniowie są objęci profilaktyczną opieką zdrowotną w środowisku nauczania i wychowania w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej obejmujących:

1. Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych u ucznia odbywającego roczne przygotowanie przedszkolne lub klasy I oraz w klasie III, V, VII szkoły podstawowej, a także kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki czynnej nad uczniami z problemami zdrowotnymi;
          2. Opiekę nad uczniami przewlekle chorymi i z niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zalecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem rodzinnym, na którego liście świadczeniobiorców  znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole;
          3. Udzielaniu pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach, zachorowaniach lub zatruciach u uczniów;
          4. Udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej;
          5. Grupowej profilaktyce fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatem fluorkowym u uczniów klas I-VI szkół podstawowych oraz edukacji w zakresie zdrowia jamy ustnej;
          6. Doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole.

Brak zgody na realizację któregokolwiek z wyżej wymienionych świadczeń wymaga formy pisemnej.

W celu zapewnienia właściwej opieki nad dzieckiem podczas pobytu w szkole, proszę o bieżące informowanie pielęgniarki/higienistki szkolnej o wszelakich zmianach w stanie zdrowia dziecka.

Testy przesiewowe i bilanse zdrowia

Klasy podlegające testom przesiewowych i bilansom zdrowia oraz proponowane terminy ich wykonania w roku szkolnym:

6-latki  i klasy I  - bilans zdrowia - Semestr I (wrzesień-listopad)

Klasy III – bilans zdrowia – semestr II (styczeń-luty)

Klasy V – testy przesiewowe – semestr II (kwiecień)

Klasy VII – bilans zdrowia – semestr I (październik-listopad)

Czas pracy pielęgniarki – p. Zofii Kubińskiej

Ilość godzin pracy pielęgniarki w szkole uzależniony jest od ilości dzieci

Poniedziałek                    8.30-12.30

Środa                                 8.30-12.30

Fluoryzacja

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. z 2016 r. poz. 86) pielęgniarka lub higienistka szkolna prowadzi u uczniów szkoły podstawowej (klasy I-VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupową profilaktykę metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach 6 tygodni. Uczeń może zostać z nich zwolniony na pisemną prośbę rodziców lub lekarza stomatologa.

W roku szkolny 2021/2022 fluoryzacja zębów będzie realizowana z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych wg wszelkich zaleceń MEiN, MZ i GIS – szczoteczkami jednorazowymi. Terminy fluoryzacji wywieszone będą na tablicy ogłoszeń.

**********************************************