PROGRAM WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ZIEMI WARMIŃSKIEJ
W BISZTYNKU
ROK SZKOLNY 2023/2024
Bisztynek, 28 września 2023r.
PODSTAWA PRAWNA:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410, z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2017 r. poz. 356);
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59).
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989r. (Dz.U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii, (Dz.U. z dnia 28 sierpnia 2015 r. poz. 1249)
- Na podstawie art. 22 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2012 r. poz. 124 oraz z 2015 r. poz. 28 i 875)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. 2016 r.poz. 1654, z 2017 r. poz. 773).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2015 r. poz.1249)
- Rozporządzenie MEiN z 13 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2023 r. po. 1367) – zmiana w zakresie § 13 (dot. modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego).
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.
- Statut Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku.
- Procedury bezpieczeństwa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bisztynku.
- Procedury kryzysowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bisztynku.
- Regulaminy obowiązujące ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bisztynku.
Wstęp
Pierwszym wzorem postępowania dla każdego człowieka jest dom rodzinny. Szkoła wspiera działania Rodziców, dążąc do wszechstronnego rozwoju uczniów ukierunkowanego na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży” (art. 1 pkt 3 Ustawy Prawo oświatowe). Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego ucznia oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania profilaktyczne zawarte w Szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym. Profilaktykę wychowania należy rozumieć jako interwencję wzmacniającą, korygującą i uzupełniającą. To wdrażanie do refleksji nad sytuacjami i zachowaniami. Działania wychowawczo-profilaktyczne Szkoły skierowane są do wszystkich uczniów i dostosowane do ich możliwości intelektualnych i psychofizycznych. Niniejszy Program został wypracowany przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców.
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły odwołuje się do celowości działań wychowawczych oraz zbieżności działań wychowawczych rodziców i wszystkich nauczycieli, uwzględnia zróżnicowany wiek uczniów oraz tradycje kulturowe i religijne wszystkich członków społeczności szkolnej.
W szkole funkcjonują Procedury bezpieczeństwa, Procedury kryzysowe i Regulaminy obowiązujące ucznia. Szkoła uczy dyscypliny, która jest istotnym elementem prawidłowego kształtowania osobowości młodego człowieka.
Wychowanie zgodne z przyjętym Programem sprzyja rozwijaniu obywatelskich, patriotycznych i społecznych postaw uczniów.
W wyniku realizacji Programu wychowawczo-profilaktycznego uczeń poznaje siebie, swoje potrzeby, emocje, aspiracje i możliwości, zapoznaje się z cechami rozwoju fizycznego, uczy się dbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie, oceniać osiągnięcia, planować doskonalenie oraz brać odpowiedzialność za własny rozwój.
CHARAKTERYSTYKA ŚRODOWISKA WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNEGO
Szkoła podstawowa liczy w roku 2022/2023 28 oddziałów: 6 oddziałów edukacji wczesnoszkolnej, 9 oddziałów klas 4 – 8.W szkole funkcjonują także 4 oddziały przedszkolne.
Zasady funkcjonowania szkoły określają: Statut szkoły, niniejszy Program, dopuszczone do użytku zgodnie z art. 22a ust. 2 UoSO programy nauczania oraz procedury i regulaminy wewnątrzszkolne.
Uczniowie i rodzice mają możliwość korzystania z pomocy specjalistów szkolnych:
pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa szkolnego, logopedy. Na terenie szkoły funkcjonuje gabinet pielęgniarki szkolnej.
Szkoła współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Bartoszycach i innymi instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.
Uczniowie uczą się i pozostają pod opieką wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pedagogicznej. Środowisko uczniów jest bardzo zróżnicowane. Część rodziców naszych uczniów potrzebuje dużego wsparcia w kwestiach procesu wychowawczego i dydaktycznego. Wielu rodziców poświęca gros swojego czasu różnego rodzaju aktywnościom. Liczna grupa rodziców chętnie podejmuje współpracę i angażuje się w życie szkoły. Motywacja uczniów do nauki, udziału w przedsięwzięciach szkolnych oraz zajęciach dodatkowych jest na bardzo zróżnicowanym poziomie. Są uczniowie aktywni, chętni do podejmowania różnych inicjatyw - uczestniczą w działaniach samorządu, wolontariatu. Wśród uczniów są także ci, którym brakuje motywacji do działania. Uczniowie nie stwarzają większych problemów wychowawczych, zdarzają się jednak pojedyncze przypadki agresji, zwłaszcza słownej, pobicia, poszturchiwania, pojedyncze przypadki sięgania po używki oraz konflikty rówieśnicze.
Szkoła kształtuje postawy poszanowania dla dziedzictwa narodowego oraz innych kultur i tradycji poprzez organizację uroczystości szkolnych i udział społeczności szkolnej rocznicach wydarzeń historycznych na terenie gminy.
Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie obserwacji dokonywanych przez nauczycieli, indywidualnych rozmów z uczniami i rodzicami oraz ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, rodziców wybranych klas i nauczycieli.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Dążymy do tego, aby absolwent Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bisztynku
- miał uporządkowany system wartości,
- prezentował wysoką kulturę osobistą,
- doceniał wartość rodziny i swoje w niej miejsce,
- był aktywnym i świadomym obywatelem, członkiem społeczeństwa,
- umiał współpracować w grupie,
- wierzył w swoje możliwości i zdolności, znał swoje słabe i mocne strony,
- rozumiał potrzebę pielęgnowania tradycji i kultury regionalnej oraz narodowej,
- dbał o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych,
- dostrzegał i rozumiał problemy i zagrożenia ekologiczne,
- był wyposażony w rzetelną wiedzę, pozwalającą na kontynuowanie nauki na kolejnym etapie edukacji,
- potrafił korzystać z różnych źródeł wiedzy,
- umiejętnie i rozważnie korzystał z komputera i technik informacyjnych,
- efektywnie porozumiewał się w różnych sytuacjach życiowych,
- sprawnie komunikował się w języku polskim,
- porozumiewał się w nowożytnym języku obcym,
- czuł się odpowiedzialny za wspólne przedsięwzięcia.
CELE KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO w szkole podstawowej:
- Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu, szacunku do tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);
- Kształtowanie postaw tj. dobro, piękno, prawda.
2. Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;
3. Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;
4. Rozwijanie kompetencji takich, jak kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;
5. Rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
6. Ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;
7. Rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;
8. Docenianie ucznia za wysiłek, postępy i zaangażowanie;
9. Tworzenie bezpiecznego środowiska, w którym uczeń chce poznawać coś nowego, eksperymentować;
10. Tworzenie środowiska, w którym uczeń ma wspólne cele z nauczycielem i grupą, zawsze może liczyć na wsparcie,
11. Wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany rozumieć świat;
12. Wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;
13. Wszechstronny rozwój osobowy ucznia poprzez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;
14. Kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;
15. Zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy;
16. Wspieranie potencjału rozwojowego uczniów i stwarzanie warunków do ich aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym;
17. Wspomaganie rozwoju uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji;
18. Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
CELE WYCHOWAWCZE na rok szkolny 2023/2024
Na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900) ustalam następujące kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024:
- Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, w tym wsparcie powrotu do szkół języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
- Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.
- Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego.
- Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
- Rozwój kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy w partnerstwie z przedstawicielami branż.
- Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
- Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
- Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
- Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
- Wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą oraz tworzenie stabilnych warunków do nauczania języka polskiego za granicą przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz beneficjentów przedsięwzięć i programów ustanowionych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Pozostałe wynikające z analizy potrzeb uczniów dokonanej w czerwcu 2023 r.
1. Zachęcanie rodziców i uczniów do udziału w zajęciach wychowania do życia w rodzinie.
2. Organizowanie i zachęcanie uczniów do udziału w projektach i działaniach związanych z poznawaniem małej ojczyzny.
3. Dalsza praca nad tworzeniem klimatu szkoły poprzez organizowanie przedsięwzięć wynikających z inicjatywy uczniów.
4.Rozwijanie kompetencji miękkich oraz dodatkowe wsparcie psychologiczno - pedagogiczne poprzez prowadzenie zajęć specjalistycznych w poszczególnych klasach.
5. Rozwijanie umiejętności społecznych.
6. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych - komunikacja oparta na szacunku i woli współpracy.
7. Działania w celu poprawy dyscypliny na lekcjach – szkolenia, warsztaty
Tabela nr 1. Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji w klasach 1 - 3
OBSZAR
|
ZADANIA
|
SPOSÓB REALIZACJI
|
TERMIN
|
UWAGI O REALIZACJI
|
Zdrowie – edukacja zdrowotna
|
- zapoznanie z podstawowymi zasadami dbałości o zdrowie własne i innych, kształtowanie umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego zdrowemu stylowi życia;
- zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej;
- przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym;
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie;
- rozwijanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;
- kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, rozumowania przyczynowo skutkowego;
- uświadomienie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin;
- kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu;
- umiejętności adekwatnego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki;
- budowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych w czasie epidemii(przestrzeganie zasad higieny, zachowanie dystansu społecznego, pozostawanie w domu w sytuacji objawów choroby);
|
- kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych – pogadanki, gry, konkursy plastyczne, działania praktyczne
- profilaktyka prowadzona przez szkolną pielęgniarkę, pedagoga/psychologa szkolnego
- wycieczki, wyjścia do lasu
- warsztaty i zajęcia edukacyjne prowadzone przez podmioty zewnętrzne
- współpraca z rejonową przychodnią i innymi podmiotami zewnętrznymi
- kąciki przyrodnicze i gazetki w klasach
|
cały rok
|
realizują wszyscy nauczyciele
|
Relacje – kształtowanie postaw społecznych
|
- kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych;
- rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń;
- kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł;
- kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej;
- przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi;
- zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju;
- rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym ;
- potrzebującym, umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów;
- reintegracja klasy – budowanie więzi, prawidłowych relacji, ustalenie lub przypomnienie norm i zasad klasowych;
|
- tworzenie klasowego kodeksu zasad zachowania
- zapoznanie uczniów z regulaminami szkolnymi
|
IX
|
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- organizowanie samopomocy uczniowskiej
- działalność Małego Samorządu
|
cały rok
|
Kultura – wartości, normy, wzory zachowań
|
- kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych;
- dbałość o język i kulturę wypowiadania się;
- kształtowanie umiejętności analizy prostych sytuacji wychowawczych, odróżniania dobra od zła;
- kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze;
- poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji;
- określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym;
- uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność;
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury;
- zapoznanie z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury;
- wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci;
- kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu, poziomu rozwoju intelektualnego i fizycznego oraz respektowanie ich praw, podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji;
- inspirowanie do podejmowania aktywności i inicjatyw oraz pracy zespołowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia;
- przygotowanie do radzenie sobie w sytuacjach codziennych wymagających umiejętności praktycznych, budzenie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów;
- przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowanie i rozwijanie własnych zainteresowań;
- wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i tradycji narodowych oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną;
- kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych formach ekspresji;
- kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie ciekawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania;
- kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw;
- przygotowanie do radzenie sobie w sytuacjach codziennych wymagających umiejętności praktycznych, budzenie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów;
- przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowanie i rozwijanie własnych zainteresowań;
- wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i tradycji narodowych oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną; • kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych formach ekspresji;
- kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie ciekawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania;
- kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw;
|
- współpraca z nauczycielem bibliotekarzem
- wyjazdy do teatru, kina, na koncert
- spotkania z ciekawymi ludźmi
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- organizacja i udział w uroczystościach z okazji świąt i wydarzeń patriotycznych
- organizowanie pracy w małych zespołach
- tematyczne gazetki klasowe i na korytarzu szkolnym
- organizacja konkursów i przeglądów
|
cały rok
|
j.w.
|
Bezpieczeństwo
– profilaktyka
zachowań ryzykownych (problemowych)
|
- zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych;
- kształtowanie umiejętności wyszukiwania;
- porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł;
- korzystania z technologii informacyjno komunikacyjnych;
- kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów,
- respektowanie ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, internetu i multimediów;
- przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych;
- bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach;
- przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji;
- zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym;
- kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy.
- uczenie lub przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych i netykiety;
|
- zapoznanie z procedurami bezpieczeństwa i regulaminami
|
IX
|
|
- zajęcia profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy, zagrożeń w sieci oraz używek
- współpraca z policją, sądem rodzinnym
|
cały rok
|
|
|
OBSZAR
|
KLASA
|
ZADANIA
|
SPOSÓB REALIZACJI
|
TERMIN
|
UWAGI O REALIZACJI
|
|
Zdrowie – edukacja zdrowotna
|
4
|
- nabycie podstawowej wiedzy na temat stresu;
- inspirowanie młodzieży do myślenia o własnej motywacji do działania.;
- nabywanie umiejętności gromadzenia i porządkowania wiedzy o sobie;
- kształtowanie postaw otwartych na poszukiwanie pomocy oraz porady kiedy zaczynają się trudności i kiedy wybór jest ważny i trudny;
- kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez promowanie aktywnego
i zdrowego stylu życia;
- budowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych w czasie epidemii (przestrzeganie zasad higieny, zachowanie dystansu społecznego, pozostawanie w domu w sytuacji objawów choroby);
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia z pielęgniarką szkolną,
- pogadanki o charakterze edukacyjnym
- zajęcia wychowania fizycznego
- udział w ogólnopolskich akcjach „Wiem co jem”, „Warzywa i owoce”
|
Cały rok
|
|
|
|
5
|
- zachęcanie uczniów do pracy nad własną motywacją oraz analizą czynników, które ich demotywują;
- kształtowanie umiejętności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych;
- prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowania ograniczeń i niedoskonałości;
- budowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych w czasie epidemii (przestrzeganie zasad higieny, zachowanie dystansu społecznego, pozostawanie w domu w sytuacji objawów choroby);
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
|
|
|
|
|
6
|
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych cech osobowości;
- kształtowanie konstruktywnego obrazu własnej osoby, np. świadomości mocnych i słabych stron;
- rozwijanie właściwej postawy wobec zdrowia i życia jako najważniejszych wartości;
- doskonalenie i wzmacnianie zdrowia fizycznego;
- budowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych w czasie epidemii (przestrzeganie zasad higieny, zachowanie dystansu społecznego, pozostawanie w domu w sytuacji objawów choroby);
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- spotkania z ciekawymi ludźmi
|
|
|
|
|
7
|
- kształtowanie postawy proaktywnej, w której uczeń przejmuje inicjatywę, ale też odpowiedzialność za swoje działania, decyzje;
- kształtowanie umiejętności świadomego wyznaczania sobie konkretnych celów;
- rozwijanie umiejętności hierarchizacji zadań;
- podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez określanie osobistego potencjału;
- kształtowanie świadomości własnego ciała z uwzględnieniem zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania;
- budowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych w czasie epidemii (przestrzeganie zasad higieny, zachowanie dystansu społecznego, pozostawanie w domu w sytuacji objawów choroby);
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- zajęcia z pielęgniarką szkolną
- spotkania z zaproszonymi gośćmi – ciekawymi ludźmi
|
|
|
|
|
8
|
- kształtowanie postawy uczniów nastawionej na rozwiązania – charakteryzującej się samoświadomością, wyobraźnią, kreatywnością;
- kształtowanie umiejętności wyznaczania sobie celów krótko- i długoterminowych;
- rozwijanie umiejętności ustalania priorytetów, uwzględniając kryteria ważności i pilności;
- rozwijanie umiejętności oceny własnych możliwości;
- kształtowanie świadomości dotyczącej wykorzystania ruchu w życiu człowieka jako skutecznego sposobu dbania o zdrowie psychiczne;
- budowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne swoje i innych w czasie epidemii (przestrzeganie zasad higieny, zachowanie dystansu społecznego, pozostawanie w domu w sytuacji objawów choroby);
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- zajęcia z pielęgniarką szkolną
- spotkania z zaproszonymi gośćmi
|
|
|
|
OBSZAR
|
KLASA
|
ZADANIA
|
SPOSÓB REALIZACJI
|
TERMIN
|
UWAGI O REALIZACJI
|
|
Relacje – kształtowanie postaw społecznych
|
4
|
- kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji, stanowiącej podstawę współdziałania;
- kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania własnych potrzeb;
- rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi;
- kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób;
- rozwijanie zdolności do inicjowania i podtrzymywania znaczących głębszych relacji;
- budowanie atmosfery wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej;
- reintegracja klasy – budowanie więzi, prawidłowych relacji, ustalenie lub przypomnienie norm i zasad klasowych;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- spotkania z ciekawymi ludźmi
- udział w uroczystościach szkolnych i gminnych
- egzekwowanie przestrzegania zasad obowiązujących w szkole
- wzmacnianie pozytywnych postaw
|
|
|
|
|
5
|
- rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współpracy;
- wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat);
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy (samorząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota);
- kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów rozwiązywania problemów, na nową wiedzę;
- rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób znaczących i autorytetów;
- reintegracja klasy – budowanie więzi, prawidłowych relacji, ustalenie lub przypomnienie norm i zasad klasowych;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- spotkania z ciekawymi ludźmi
- organizowanie samopomocy uczniowskiej
|
|
|
|
|
6
|
- kształtowanie umiejętności współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu;
- uwrażliwianie na różne obszary ludzkich problemów i potrzeb poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy (wolontariat).;
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych:
- wyrażanie własnych opinii, przekonań i poglądów;
- rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka;
- rozwijanie samorządności;
- reintegracja klasy – budowanie więzi, prawidłowych relacji, ustalenie lub przypomnienie norm i zasad klasowych;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- organizowanie samopomocy uczniowskiej
|
|
|
|
|
7
|
- kształtowanie umiejętności wchodzenia w interakcje z ludźmi w sposób zapewniający zadowolenie obydwu stron;
- kształtowanie umiejętności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kreatywności. Rozwijanie odpowiedzialności za siebie i innych (wolontariat);
- reintegracja klasy – budowanie więzi, prawidłowych relacji, ustalenie lub przypomnienie norm i zasad klasowych;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- działalność samorządu wolontariatu
- spotkania z ciekawymi ludźmi
- organizowanie samopomocy uczniowskiej
|
|
|
|
|
8
|
- rozwijanie umiejętności poszukiwania takich rozwiązań, które stwarzają korzyści dla obydwu stron;
- rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompetencji;
- rozwijanie potrzeby ciągłego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny i społeczeństwa;
- reintegracja klasy – budowanie więzi, prawidłowych relacji, ustalenie lub przypomnienie norm i zasad klasowych;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- działalność samorządu, wolontariatu koła zainteresowań
- organizowanie samopomocy uczniowskiej
- spotkania z ciekawymi ludźmi
|
|
|
OBSZAR
|
KLASA
|
ZASDANIA
|
SPOSÓB REALIZACJI
|
TERMIN
|
UWAGI O REALIZACJI
|
Kultura – wartości, normy
i wzory zachowań
|
4
|
- zapoznanie z rolą zainteresowań w życiu człowieka;
- uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania;
- kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia;
- kształtowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- wyjazdy do teatru, muzeum, na wystawy
- działalność samorządu chóru szkolnego
|
cały rok
|
|
|
5
|
- rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów;
- budowanie samoświadomości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw;
- rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji;
- rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca;
- przygotowanie do świadomego obcowania z dziełami sztuki;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- wyjazdy do teatru, muzeum, na wystawy
- działalność samorządu, chóru szkolnego
- udział w uroczystościach szkolnych i gminnych
|
cały rok
|
|
|
6
|
- rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii i samodzielności;
- rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie;
- dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają;
- rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- działalność samorządu, wolontariatu
- wyjazdy do teatru, muzeum, na wystawy
- udział w uroczystościach szkolnych i gminnych
|
cały rok
|
|
|
7
|
- popularyzowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego;
- rozwijanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształcenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności;
- rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpowiedzialność, prawdomówność, rzetelność i wytrwałość;
- umacnianie więzi ze społecznością lokalną;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia wychowania fizycznego
- działalność samorządu, wolontariatu
- udział w uroczystościach szkolnych i gminnych
|
cały rok
|
|
|
8
|
- popularyzowanie wiedzy o różnicach kulturowych oraz rozwijanie umiejętności korzystania z niej w kontakcie z przedstawicielami innych narodowości;
- popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humanitaryzmu;
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności;
|
- działalność samorządu, wolontariatu
- udział w uroczystościach szkolnych i gminych
- wyjazdy do teatru, muzeum, na wystawy
- gminnych fora uczniowskie
|
cały rok
|
|
OBSZAR
|
KLASA
|
ZADANIA
|
SPOSÓB REALIZACJI
|
TERMIN
|
UWAGI DO REALIZACJI
|
Bezpieczeństwo
– profilaktyka
zachowań ryzykownych (problemowych)
|
4
|
- redukowanie agresywnych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów;
- budowanie atmosfery otwartości i wymiany poglądów w drodze dyskusji;
- uświadamianie zagrożeń wynikających z korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych;
- zwiększanie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
- rozwijanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi. przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych i netykiety;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia z pielęgniarką szkolną
- zajęcia wychowania fizycznego
|
Cały rok
|
|
|
5
|
- rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji;
- rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania. Dokonywanie analizy wpływu nastawienia do siebie i innych na motywację do podejmowania różnorodnych zachowań.;
- rozwijanie poczucia osobistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażowania się w prawidłowe i zdrowe zachowania;
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i internetu;
- przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych i netykiety;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
|
Cały rok
|
|
|
6
|
- dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach;
- budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemowej oraz promowanie rzetelnej wiedzy mającej na celu zredukowanie lęku;
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami oraz z zachowaniami agresywnymi;
- kształtowanie przekonań dotyczących znaczenia posiadanych informacji, których wykorzystanie pomaga w redukowaniu lęku w sytuacjach kryzysowych;
- rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności, w tym do ochrony danych osobowych oraz ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci;
- przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych i netykiety;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
|
Cały rok
|
|
|
7
|
- rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory i postępowanie;
- dostarczenie wiedzy z zakresu prawa dotyczącego postępowania w sprawach nieletnich;
- przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom;
- rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizowania ich negatywnych skutków;
- rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia siebie poprzez poszukiwanie i udzielanie odpowiedzi na pytania:
- Kim jestem? Jakie są moje cele i zadania życiowe?
- przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych i netykiety.
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia z pielęgniarką szkolną
|
Cały rok
|
|
|
8
|
- propagowanie wiedzy na temat prawnych i moralnych skutków posiadania, zażywania i rozprowadzania środków psychoaktywnych;
- rozwijanie umiejętności wykorzystywania elementów negocjacji i mediacji w sytuacji rozwiązywania konfliktów;
- rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych ze zweryfikowanymi źródłami wiedzy;
- utrwalanie umiejętności oceny konsekwencji podejmowanych działań dla siebie i dla innych – określanie alternatywnych rozwiązań problemu.;
- rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji;
- przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych i netykiety;
|
- zajęcia z pedagogiem/psychologiem
- zajęcia z pielęgniarką szkolną
|
Cały rok
|
|
Programy profilaktyczne realizowane w roku szkolnym 2023/2024 przez specjalistów (pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa szkolnego:
Grupa przedszkolna:
1. Odkrywamy emocje: czym jest smutek, radość, strach, złość itp. – zabawy/ćwiczenia praktyczne.
2. Rozwijanie umiejętności życiowych: radzenie sobie ze stresem, samoświadomość, radzenie sobie z emocjami, krytyczne myślenie, skuteczna komunikacja, rozwiązywanie problemów, empatia.
3. „Nie dręcz mnie - jak poradzić sobie z prześladowaniem”.
4. Jak dbać o serce – „Program czytaj z sercem”
Klasy I-III:
1. „Nie dręcz mnie jak poradzić sobie z prześladowaniem”.
2. „Jak rozprawić się ze złością”
3. Odkrywamy emocje.
4. Rozwijanie umiejętności życiowych: radzenie sobie ze stresem, samoświadomość, radzenie sobie z emocjami, krytyczne myślenie, skuteczna komunikacja, rozwiązywanie problemów, empatia.
5. Jak dbać o serce – program „Czytaj z sercem”
Klasy IV-VIII:
1. „Stop energetykom”
2. „Stop cyberprzemocy”
3. Zgrana klasa
4. Edukacja postawy prozdrowotnej i proaktywnej. Promocja aktywności fizycznej i spożywania zbilansowanej diety w oparciu o wolny wybór.
SPOSOBY EWALUACJI:
- obserwacje
- wywiady/rozmowy
- analiza dokumentacji szkolnej
- analiza osiągnięć uczniów
- ankiety
Zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w dniu 26 września 2022 r. po zasięgnięciu opinii Samorządu Uczniowskiego i przekazany do zatwierdzenia Radzie Rodziców.
Zatwierdzony przez Radę Rodziców Uchwałą w dniu 28 września 2023 r.