Aktualności

          • Narodowe Czytanie

          •  

            W tym tygodniu otrzymaliśmy podziękowanie z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz egzemplarz "Ballad i romansów" z dedykacją pary prezydenckiej za zorganizowanie w szkole Narodowego Czytania.

             

            Akcję przeprowadzili poloniści podczas lekcji w klasach: 4b, 5a, 6b, 7 i 8b oraz bibliotekarz na spotkaniu Klubu DKK.

             

          • Marcelina Stankowska i Kuba Żuchowski- nagrodzeni w konkursie Instytutu Książki.

          •  

            Marcelina Stankowska i Kuba Żuchowski- członkowie DKK, działającego w naszej szkolnej bibliotece,   zostali nagrodzeni przez Instytut Książki w konkursie na rysowaną recenzję września. To ich ogromny sukces, ponieważ ilustracje, które dostarczane są do IK, spływają z całego kraju.

            Bardzo się cieszę z ich sukcesu i serdecznie im gratuluję.

            Zachęcam pozostałych członków DKK do wykonywania rysowanych recenzji. Przykład Marcelinki i Kuby pokazuje, że warto się starać!

             

             

            Marzena Magdziarz

            Moderator szkolnego DKK

             

            Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.

          • Dzień Drzewa

          •  

            Okolicznościowa gazetka z okazji obchodzonego 10 listopada Dnia Drzewa.

            Na niej umieszczono kolorowe liście, na których zostały wydrukowane teksty dziecięcych rymowanek biorących dział w szkolnym konkursie.

            Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Rymowanka o drzewie/drzewach" zostaną wręczone podczas najbliższego apelu porządkowego.

             

          • 1b w bibliotece

          •  

            20 października uczniowie z klasy 1b po raz pierwszy  odwiedzili bibliotekę, z której wyszli z ciekawymi książkami, zakładkami i upominkami, które otrzymaliśmy z Instytutu Książki w ramach projektu "Mała książka- wielki człowiek".

             

          • Szlakiem warmińskich miasteczek

          • 19 października 2022 r. uczniowie klasy 5b wraz ze swoimi rodzicami wybrali się na jesienną wycieczkę do Reszla. Głównym celem tej wyprawy była wizyta w Młynie Grodzkim, zwiedzenie zamku reszelskiego, pięknych kamieniczek w centrum miasteczka, spacer parkiem miejskim nad rzeką Sajną oraz odwiedzenie słynnej pizzerii, gdzie mogliśmy skosztować przepysznych, serwowanych tam dań.

            Pani Joanna Myszkowska wraz z mężem (współwłaściciele firmy ‘Młynomag”), wprowadzili nas w tajniki młynarskiego rzemiosła, pokazali rodzaje zbóż oraz  typy mąki, jakie produkują w tych ziaren Umożliwili nam zobaczenie i poznanie procesu technologii mielenia i pakowania mąki. Okazało się, że kolor mąki pozwala na rozpoznanie jej typu oraz  z jakiego zboża ją zmielono. Prelekcja była bardzo ciekawa, ponieważ zainteresowała nie tylko wychowanków, ale również dorosłych. Po spotkaniu, mamy naszych uczniów postanowiły samodzielnie upiec własny domowy chleb na zakwasie z mąki żytniej. Wychowankowie zostali poczęstowani słodkim wypiekiem z ich mąki, a na koniec każdy uczestnik wycieczki otrzymał kilogram mąki reszelskiej.

            Następnym punktem wycieczki był reszelski zamek. Zwiedziliśmy tam lochy i weszliśmy na wysoką wieżę zamku, skąd mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy okolic Reszla i samego miasteczka.

            W lochach poznaliśmy losy ostatniej, spalonej na stosie kobiety w Europie, za używanie przez nią „czarów. Poza tym obejrzeliśmy różnorodne narzędzia tortur stosowane na skazanych z różnych powodów, np. za kradzież, kłamstwo, fałszywe granie na flecie, czy niestosowne zachowanie się w kościele.

            Oczekując na zamówiony posiłek, postanowiliśmy odwiedzić park miejski usytuowany nad rzeką Sajną, aby aktywnie spędzić wolny czas na świeżym powietrzu.

            Na koniec wizyty w Reszlu poszliśmy do pizzerii, by tam zregenerować swoje siły i skosztować zamówione wcześniej dania. Okazało się, że właściciel firmy, wypieka ciasto na pizzę z mąki  pobliskiego młyna grodzkiego, dlatego były takie pyszne.

            Wycieczka była udana, chętnie powtórzymy taki wyjazd, pragniemy zwiedzić inne warmińskie miasteczka, które naszym zdaniem są bardzo urokliwe i interesujące.

            Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację z wycieczki.

             

            Sprawozdanie opracowała wychowawczyni klasy  V b - Anna Pietkiewicz

             

          • Spotkanie autorskie z Marią Duchnik


          • 12 października w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z panią Marią Duchnik- członkinią Bartoszyckiej Grupy Literackiej "Barcja", która uczniom obu klas czwartych przedstawiła kilka własnych utworów oraz opowiadała o swojej poetyckiej pasji, o tym, gdzie szuka inspiracji, o tym, jak tworzy wiersze dla swoich dzieci i jak pisze z nimi oraz o tym, jak z "wierszokletki" stała się poetką.

            Bardzo dziękuję Pani Marii za to, że zechciała nas odwiedzić i że swoją niezwykłą opowieścią wprowadziła nas w jej świat: poetycki, wzruszający, kojący, magiczny...

            Mogę też powiedzieć, że na chwilę zaczarowała wszystkie dzieci i mnie również. 

            Bardzo dziękuję panu Andrzejowi Grabowskiemu- pracownikowi OKiAL za pomoc przy zorganizowaniu spotkania oraz za zdjęcia, które wykonał podczas imprezy.

            Dziękuję także Urzędowi Miejskiemu za przekazanie upominku firmowego, który po spotkaniu przekazaliśmy p. Marii.


            Spotkanie odbyło się w ramach Nardowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


            Marzena Magdziarz

            Nauczyciel- bibliotekarz

          • XII Światowy  Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Obchody XII Światowego  Dnia Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej w Bisztynku

             

             

            Po raz drugi w naszej szkole, od 3 do 7 października 2022 roku,  obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja międzynarodowa, w którą zaangażowało się już około 6 tysięcy szkół. Miała ona zachęcić wszystkich uczniów do przypomnienia i opanowania na pamięć tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była też okazją do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli, biorący udział w zabawie mogli dać przykład dzieciom,  pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia wykraczających ponad 100.

             

            Świadomość, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w naszym codziennym życiu, ponieważ korzystamy z niej w wielu sytuacjach praktycznych, jest bardzo istotna. Takie akcje udowadniają też uczniom, że można uczyć się tabliczki z przyjemnością, a jej znajomość bardzo pomaga podczas zgłębiania tajników matematyki, w lepszym rozumieniu świata oraz zdobywaniu wiedzy na wyższym poziomie.

            Obchody tego święta trwały cały tydzień. Uczniowie utrwalali tabliczkę podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia odbywających się na korytach szkolnych na długich. W tym roku Egzaminatorami zostali uczniowie z klasy V b i VI a, którzy na lekcjach matematyki wykazali się bardzo dobrą znajomością tabliczki. Tworzyli oni wraz z asystentami z klas ósmych i koordynatorami akcji, specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy z przykładami tabliczki mnożenia i dzielenia w rożnych zakresie, przepytywali młodszych i starszych kolegów, pracowników szkoły jak również pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bisztynku.

            Uczniowie-klasy VI a, pod opieką koordynatora udali się do MOPS, gdzie odwiedzili panią Kierownik Lidię Tomasik i niektórych pracowników zakładu. Towarzyszyły patrolowi kolorowe transparenty i plakat z hasłem ‘Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. 

            Taka zamiana ról okazała się dla uczniów świetną zabawą, ponieważ okazało się, że nie tylko uczniowie stresują się podczas sprawdzania ich wiedzy. Okazało się, że dorośli bardziej „przeżywają” egzaminowanie przez młodszych. 

            Przed rozpoczęciem akcji w szkole, chętni uczniowie z klasy 8a i 8 b zostali asystentami koordynatorów tegorocznych obchodów i pod ich czujnym okiem przygotowywali materiały promujące ten dzień. Ozdobili teren szkoły tematycznymi dekoracjami, gazetkami, girlandą w hasłem ŚDTM rozwieszoną w holu placówki, plakatami. Na każdym piętrze szkoły wyznaczyli miejsca dla Komisji Egzaminacyjnych.

            Właściwe obchody odbyły się 7 października. Uczniowie mogli kilkakrotnie sprawdzić, czy potrafią bezbłędnie, w czasie 3 minut, udzielić poprawnych odpowiedzi. Tytuł Experta Tabliczki Mnożenia i certyfikat otrzymywali tylko raz za poprawną odpowiedź. Otrzymaną od komisji egzaminacyjnej plakietkę uczestnicy zabawy mogli wymienić na ocenę celującą.

            W szkole utworzono 3 Komisje Egzaminacyjne oraz 1 Patrol. Do egzaminów przystąpiło w sumie 135 uczniów, jednak tytuł Experta Tabliczki Mnożenia uzyskało 54.

            W ciągu tygodnia na lekcjach matematyki pod nadzorem nauczycieli i wychowawców uczniowie wykonywali matematyczne łamigłówki oraz  kolorowanki z Sową, dostosowane do ich wieku.

            Gratulujemy wszystkim młodszym i starszym  „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy asystentom egzaminatorom, którzy włączyli się w organizację tego dnia.

             

            Sprawozdanie przygotowała nauczycielka matematyki:  Anna Pietkiewicz

             

          • Święto Edukacji

          •  

            13 października, jak co roku, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            Tym razem rozpoczęła się od piosenek w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez p. Małgorzatę Nawrocką- Siej. Dzieci pięknie wyśpiewały życzenia dla nauczycieli, a wśród nich nie zabrakło też tradycyjnych „ Stu lat!” Poleciały też w górę baloniki. Następnie p. Dyrektor, Judyta Gos- Mączarska serdecznie powitała wszystkich zebranych i oddała głos przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Zuzannie Dąbrowskiej, która zapowiedziała program artystyczny. Zaznaczyła, że ma być on podziękowaniem dla wszystkich pracowników Szkoły za ich codzienny trud.

             

            Jako pierwsze wystąpiły ze swoim programem dzieci z klasy drugiej, które zaprezentowały bardzo miłe i ciepłe życzenia dla swojej Pani. Otóż, oprócz słów wdzięczności za pracę, codzienną troskę i pomoc zapowiedziały jeszcze to, co będzie za lat dwadzieścia! Każde z nich przedstawiło realizację swoich cichych marzeń o tym, kim zostanie w przyszłości. Pojawili się więc przed widownią między innymi: kapitan z długą brodą, lekarz, budowniczy, ogrodniczka, informatyk, kosmonauta i inni. Oczywiście ich wygląd od razu pozwalał rozpoznać w każdym tym małym Człowieku przyszłego dorosłego. Budowniczy np. wyglądał tak, jak gdyby właśnie wrócił z placu budowy, a sympatycznaogrodniczka w słomianym kapeluszu prawie w każdym elemencie stroju miała kwiaty. A cóż powiedzieć o wysokim i przystojnym kapitanie z długą brodą czy kosmonaucie, który wystąpił w szarym kostiumie zaopatrzony w „sprzęt” konieczny podczas podróży między galaktykami ? Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć, że każdy z tych dorosłych już ludzi NIE ZAPOMNIAŁ o swojej PANI! Miała ona np. wraz ze swoim dawnym uczniem nurkować w głębinach, wziąć udział w zawodach czy polecieć w kosmos...Budowniczy zaś obiecał wybudować dla niej piękną i nowoczesną szkołę.  Po prezentacji różnych zawodów mali aktorzy wyrazili swą wdzięczność wesołą, rytmiczną piosenką i tańcem, a na koniec wystapił uczeń, który złożył wszystkim pracownikom szkoły piękne życzenia.

            Występ został przez wszystkich przyjęty bardzo ciepło i nagrodzono go gromkimi brawami.

            Program przygotowany wraz z dziećmi przez p. Jolantę Godlewską oprócz tego, że pokazywał wartość pracy nauczyciela, miał także walor wychowawczy. Jakże często dziś młodzi ludzie zapominają o zwykłym „Dzień dobry”, którym tradycyjnie pozdrawiamy się nawzajem…

            A tu wdzięczność po dwudziestu latach, taka pamięć i więź, która trwa….

            Kiedy mali aktorzy zeszli ze sceny, pojawili się przed widownią najstarsi uczniowie, czyli ósmoklasiści ze swoim programem pt. „Szkolny miszmasz”. Takim motywem łączącym oba występy było pojawienie się dwóch drugoklasistów, z których jeden wypowiedział swoje ogromne i niezaspokojone zamiłowanie do występowania przed publicznością. Ten grzeczny chłopczyk miał okazję zadeklamować niezbyt grzeczny wierszyk o szkole...Następnie obaj z piosenką na ustach pobiegli do swoich koleżanek i kolegów.

             

            Widzowie zaś zostali zaproszeni do klasy na lekcję, a tam, jak to na lekcjach bywa, odbyło się sprawdzanie wiedzy uczniów. Pytania dotyczyły różnych dziedzin i niestety odpowiadający nie zaimponowali swoimi wiadomościami. Nauczycielka, usłyszawszy błędny, choć ubrany w pozory prawdy logiczny wywód na temat położenia geograficznego Pienin i Świnoujścia, zapytała o aktualnie czytaną lekturę. Tu znowu porażka, bo uczennica podała „Pana Mateusza” wieszcza Mickiewicza! Następnie prowadzące program dziewczyny, aby zatrzeć złe wrażenie po nieudanej lekcji, zapowiedziały prezentację Katalogu nauczycieli, który ósmoklasiści mieli rzekomo sami w wielkim trudzie opracować. Na ścianie pojawiła się wielka plansza z nazwami różnych typów pedagogów, byli tam między innymi: Filozof, Hamlet, Rejtan, Uczuciowiec, Wielbiciel Teorii Względności i inni. Grupka uczniów starała się obrazowo przedstawić typowe dla nich wypowiedzi usłyszane podczas lekcji. Kto w swoim uczniowskim życiu nie słyszał choć raz komentarza ze strony Nauczyciela- Rentgena:„Widzę, że nic nie wiesz!” albo „Słabo mi się robi, gdy patrzę na wasze sprawdziany!”( Nauczyciel- Uczuciowiec).

             

            Ukłonem w stronę nauczycieli była prezentacja Typów uczniów: na planszy i na żywo, czyli występy: Ucznia- Niezdecydowanego, Filozofa, Narcyza i Śpiocha. Były one bardzo wymowne i potwierdzały słuszność nadania takiej , a nie innej nazwy. Niezdecydowany „myślał, żeby oni nie pomyśleli, że on pomyśli…”, Narcyz w czwartki bywa Śpiochem, a więc spał twardo w ławce i nie mogły go obudzić ani krzyki kolegów, ani słowa piosenki. Musiał go więc wynieść z klasy p. Woźny, przywołany przez uczniów.

             

            Zdaniem prowadzących, oba Katalogi(Nauczycieli i Uczniów) czekają na dokończenie, a misję tę powierzono uroczyście uczniom z klas młodszych. Na koniec zaproszono jeszcze wszystkich do odwiedzenia Kącika satyrycznego „I śmieszno, i straszno”, który znajdował się obok rzędu ławek uczniowskich w tej niby- klasie. Można tam było zobaczyć plakaty związane z tematem akademii, które bardzo śmieszyły, ale też odsłaniały mniej radosne odcienie życia szkolnego.

             

            Program przygotowała wraz z dużą grupą dzielnych ósmoklasistów p. Anna Wołucka, według jej autorskiego scenariusza.

             

            Dopiero po zakończeniu programu artystycznego odbyła się część oficjalna, wtedy właśnie zostały wręczone nagrody pracownikom placówki, którzy wyróżnili się w swojej pracy. Najpierw p. Burmistrz, Marek Dominiak, dziękując za wzorową pracę, wręczył dwie Nagrody Burmistrza p. Dyrektor, Judycie Gos- Mączarskiej i p. Marzenie Magdziarz. Warto tu przypomnieć, że nasza biblioteka szkolna otrzymała Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa” w kategorii „Biblioteki z miejscowości do 5000 mieszkańców”. Pan Burmistrz złożył też serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Następnie odbyło się wręczenie Nagród Dyrektora, te otrzymała spora grupa nauczycieli i innych pracowników.

             

            Uczcili także to Święto Edukacji reprezentanci Rady Rodziców, którzy również złożyli życzenia.

             

            Piękną okolicznościową dekorację przygotowała p. Maria Buszkiewicz.

            Montażem sprzętu technicznego i pomocą w obsłudze zajęli się p. Magdalena Marczak- Zień

            i p. Zbigniew Madanecki.

             

             

            Informację opracowała Anna Wołucka.

             

          • Święto polskiej szkoły

          • 14 października - Dzień Edukacji Narodowej 2022

            Wczoraj w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bisztynku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Tradycyjnie jak co roku 14 października cała społeczność uczniowska wraz nauczycielami, pracownikami oświaty oraz emerytowanymi pracownikami oświaty  spotkali się by uczcić święto polskiej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście i rodzice naszych uczniów.

            Podczas akademii mieliśmy okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu klas VIII oraz klasy IIB przygotowany przez Panie: Annę Wołucką i Jolantę Godlewską. Nad oprawą muzyczną czuwała Pani Małgorzata Nawrocka – Siej wraz ze szkolnym zespołem muzycznym a piękną dekorację przygotowała Pani Maria Buszkiewicz - serdecznie dziękujemy.

            Podziękowania również Pani Ewie Symanowicz – opiekunowi  Samorządu Uczniowskiego za organizację akademii a także Pani Magdalenie Marczak – Zień oraz Panu Zbigniewowi Madaneckiemu  za przygotowanie sali.

            Na koniec Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Zuzanna Dąbrowska złożyła wszystkim pracownikom oświaty życzenia:  „Szczęścia, zdrowia i radości z wykonywanej pracy oraz sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów. Emerytowanym pracownikom oświaty  - uśmiechu, pogody ducha i realizacji tego, na co w czasie aktywnej pracy zawodowej zawsze brakowało czasu.”

             

            Zdjęcia z uroczystości: Pan Jarosław Dąbrowski oraz rodzice uczniów klasy IIB - dziekujemy

          • Uwaga!

          •  

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mając na względzie bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi oraz konieczność upowszechnienia wiedzy o zasadach bhp w gospodarstwie rolnym, zaprasza dzieci rolników, urodzone w latach 2008 – 2016, do udziału w kursie e-learningowym „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY”

            Przygotowane przez KRUS szkolenie w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Kurs podzielony jest na trzy moduły: „Maszyny i Narzędzia”, „Zwierzęta” oraz „Siedlisko”. Każdy z modułów zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa w środowisku wiejskim.

            Wśród uczestników, którzy ukończą kurs e-learningowy i prześlą swoje zgłoszenia zostanie rozlosowanych 50 hulajnóg.

             

            Adrianna Gasperowicz

            Inspektor

             

            KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

            Oddział Regionalny w Olsztynie / PLACÓWKA TERENOWA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

             Plac Wolności 7, 11-100 Lidzbark Warmiński, Polska