19 kwietnia - akcja społeczno-edukacyjna Żonkile upamiętniająca powstanie w getcie warszawskim
"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" - powiedziała Agnieszka Grochowska - jedna z ambasadorów akcji Żonkile
W naszej szkole również włączyliśmy się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Tego dnia uczniowie obejrzeli przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin materiały edukacyjne oraz wykonali żonkile z dostępnych na stronie muzeum szablonów, które później nosili przypięte do piersi.
A dlaczego żółty żonkil?
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku.