ZAPROSZENIE
"SZKOŁY SZKOŁOM"
- 11
Dziś w naszej szkole pachniało popcornem. Zakończyliśmy kolejną akcję charytatywną, z której dochód przeznaczymy szkołom dotkniętym skutkami powodzi. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich "Diabelskie Grono" za udostępnienie maszyny do popcornu oraz zakup ziaren. Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Królik oraz Pani Joannie Waśniewskiej, które zadbały o to, by świeżego popcornu nikomu nie zabrakło. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!
A. Żyła/E.Symanowicz
Zawody naszych bliskich
- 6
W ramach doradztwa zawodowego w klasie 3a powstał pomysł poznania zawodów w naszych rodzinach. Pierwszym naszym gościem był Paweł Kincel - wujek Anielki Drozdowskiej.
Paweł Kincel - operator filmowy. Współpracował przy takich filmach jak: "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 roku, "Nie kłam kochanie" z 2008 roku, "Skazany na bluesa" z 2005 roku, a także przy "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland.
Pan Paweł zaciekawił uczniów starymi kamerami, które przyniósł jako rekwizyty. Dowiedzieliśmy się jak powstaje film i jak dużo osób pracuje przy jego powstaniu. Opowiedział także o swojej karierze zawodowej oraz wyświetlił film zrobiony ze zdjęć. Dzieciom bardzo się podobało i umówiliśmy się na kolejne spotkanie.
J. Mądrzejewska
Szkoły szkołom - akcja charytatywna na rzecz szkół dotkniętych powodzią
W piątek 27 września, w naszej szkole odbyła się charytatywna sprzedaż gofrów. Dochody ze sprzedaży przekazane zostaną szkole dotkniętej powodzią w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoły Szkołom".
Serdecznie dziękujemy rodzicom zaangażowanym w pieczenie i sprzedaż gofrów - Paniom: Małgorzacie Szydlik, Justynie Guż, Weronice Walczak oraz Annie Pawlikowskiej.
Dziękujemy również Państwu Alinie i Robertowi Mroczek za podarowanie słodkich dodatków do gofrów.
A.Żyła
Bezpieczna droga do szkoły
25 września 2024 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” najmłodzych uczniów naszej szkoły odwiedzili policjanci aby podczas spotkania przypomnieć im zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zasady kontaktowania się z nieznajomymi oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Konkursy ze strony Kuratorium w Olsztynie
„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”
Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Archiwa Państwowe zapraszają uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w czwartej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie projektu edukacyjnego z drzewem genealogicznym swojej rodziny. Zgłoszenia można przesyłać do 24 marca 2025 r.
„Polska na czele europejskiej rodziny” – konkurs plastyczny
Zachęcamy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych do udziału w konkursie „Polska na czele europejskiej rodziny” organizowanym przez Ministra Edukacji z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Koncert
W tym roku po raz kolejny szkołę będą odwiedzać muzycy z Agencji Artystycznej MAT, którzy w w ramach cyklu spotkań edukacyjnych programów muzycznych przedstawią 5-6 latkom uczniom klas I-III zagadnienia muzyczne w formie bajki słowno-muzycznej z udziałem dzieci.
Spotkania będą próba rozmiłowania w muzyce oraz pogłębienia wyobraźni i wrażliwości na piękno
Pierwszy z cyklu spotkań odbyło się w 23 września a jego tematem było "Blaszane granie"
Album projektu
- 31
Projekt ogródek przyszkolny - kompostownik
Co to jest kompost i dlaczego warto go stosować?
Kompost to nawóz organiczny, który powstaje w wyniku rozkładu odpadów roślinnych i zwierzęcych. Stosowanie kompostu w ogrodzie przynosi wiele korzyści, takich jak:
- Poprawa struktury gleby: kompost wpływa na zwiększenie przepuszczalności gleby, co sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni roślin.
- Dostarczenie składników odżywczych: kompost zawiera wiele niezbędnych składników pokarmowych dla roślin, takich jak azot, fosfor czy potas.
- Ochrona środowiska: kompostowanie to sposób na zagospodarowanie odpadów organicznych, które mogłyby trafić na wysypisko śmieci, zamiast tego przekształcają się w wartościowy nawóz.
Co wrzucać do kompostownika?
- obierki i resztki warzyw i owoców,
- skoszona trawa,
- liście,
- gałęzie,
- fusy z kawy i herbaty.
Czego nie wrzucać do kompostownika?
- Plastik, szkło, metal.
- Mięso, kości, tłuste produkty.
- Chorujące rośliny, nasiona i pestki, liście niektórych drzew (np. dębu, orzecha, olchy).
Jakie śmieci można kompostować?
- Papier, kartony, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, trociny - pod warunkiem, że nie zawierają zadrukowanych materiałów ani substancji szkodliwych dla środowiska.
Ważna informacja - LODÓWKA
Od 23 września 2024 r. można odbierać nieodpisane zestawy
obiadowe. Zapakowane i podpisane zestawy obiadowe będą
oczekiwały w lodówce znajdującej się w korytarzu szkolnym w godz.
14.00-18.00.
Taki sposób odbioru należy zgłosić koordynatorowi ds. żywienia
danego dnia do godz. 11.00 (tel. 797-484-469)
Ogródki przyszkolne-projekt ekologiczny
Badanie jakości wody deszczowej
Celem naszego projektu związanego z ogródkiem przyszkolnym było również wykorzystanie wody deszczowej do podlewania roślin ma grządkach podwyższonych.
W związku z tym zostały zakupione dwa zbiorniki na wodę deszczową oraz konewki.
Postanowiliśmy zbadać odczyn wody deszczowej i okazało się, że ma ona bardzo zbliżone pH do wody kranowej. Na zdjęciach od lewej woda z kranu,a w środku i po prawej woda deszczowa ze zbiorników.
Badania przeprowadziła klasa 7a.
Konkurs "Szkolny ogród smaków"
Ogłaszamy szkolny konkurs dotyczący ogródka na podwyższanych grządkach pt.Szkolny ogród smaków.
Cel konkursu: przedstawienie różnorodnych korzyści wynikających z posiadania takiego ogródka, jaki powstał podczas trwania naszego projektu.
Forma konkursu dowolna :
prezentacja,
plakat,
gazetka
zdjęcia(rysunki)
filmik
Termin: do końca września.
Prace konkursowe, relację fotograficzną wykonanej wybranej formy konkursu należy przesłać na adres mailowy szkoły: zespol.bisztynek@spbisztynek.pl
"Bezpieczny Smyk na Warmii i Mazurach"
- 2
Zuzanna Kurowicka i Jakub Żuchowski czniowie klasy 4b zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu "Bezpieczny Smyk na Warmii i Mazurach".
Jako jedyna para uczniów, po wygraniu w maju konkursu powiatowego w Bartoszycach (pod opieką p.Jolanty Godlewskiej), reprezentowali powiat bartoszycki w Olsztynie. Uczniowie musieli pokonać na czas tor sprawnościowy z elementami bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach oraz rozwiązać łamigłówki. Całej imprezie towarzyszył nastrój dobrej zabawy stworzony przez policjantki i policjantów.
Opiekun uczestników - p.Beata Majewska oraz p.Piotr Kurowicki
E-legitymacja szkolna
Zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. 2023 poz. 1120) od 12 lipca 2024 r. szkoły powinny wszystkie nowe legitymacje wystawiać w formie plastikowych kart ID-1 (potocznie zwanych e-legitymacjami).
Legitymacje w postaci kart ID-1 otrzymają tylko nowi uczniowie szkoły oraz uczniowie, który zgubią dotychczasową legitymację lub konieczna będzie jej wymiana.
Aby otrzymać e-legitymację szkolną uczeń, rodzic lub opiekun mogą dodać zdjęcie poprzez bezpłatną aplikację mobilną Librus lub przez przeglądarkę internetową, czyli logując się do systemu LIBRUS Synergia. Panel został włączony wyłącznie w widoku alternatywnym.
Wszelkie informacje znajdą Państwo na stronie:
https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/e-legitymacje-zmiany-i-udogodnienia-w-systemach-librushttps://portal.librus.pl/szkola/artykuly/e-legitymacje-zmiany-i-udogodnienia-w-systemach-librus
Szkoły pełne talentów 3
Już po raz trzeci nasza szkoła bierze udział w akcji Lidla - Szkoła pełna talentów.
Robiąc zakupy w Lidlu - weź Talenciaki, potem wrzuć je do skrzynek pozostawionych w szkole (w sekretariacie, świetlicy i na korytarzu I-III) lub samodzielnie zarejestruj na stronie www.lidl.pl/szkoly
Naszą szkołę znajdą Państwo pod linkiem:
https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/daneSzkoly/45516https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/daneSzkoly/45516
Za zebrane dzięku Państwu talenciaki szkoła może otrzymać pomoce dydaktyczne w postaci sprzętu sportowego, elektonicznego lub pomocy multimedialnych. W poprzedniej edycji były to piłki sportowe, gry planszowe oraz model układu słonecznego.
WAŻNA INFORMACJA!!!
Dnia 12 września 2024r. będą wydawane breloki rejestrujące odbiór obiadu.
Każde dziecko zapisane na obiad otrzyma brelok. Będzie on niezbędny przy wydaniu posiłku.
Dziecku, które nie będzie miało breloka nie zostanie wydany obiad.
Brelok jest własnością szkoły. Przy rezygnacji z żywienia należy go zwrócić.
W przypadku zgubienia koszt zakupu nowego breloka ponosi rodzic.
Projekt- ogródek przyszkolny
Projekt- ogródek przyszkolny
Wykonanie ekologicznych nawozów:
Wyciąg ze skórek bananów. Aby przygotować taki nawóz, należy świeżą skórkę z banana umieścić w butelce , zalać ją ciepłą wodą i odstawić w ciemnym miejscu na 1-2 dni. Po tym czasie uzyskany roztwór rozcieńczamy wodą (w proporcji 1:1). Taki nawóz możemy wykorzystać do zasilenia roślin ogrodowych i domowych. Możemy również spryskać nim rośliny, aby odstraszyć mszyce.
Nawóz drożdżowy jest nie tylko skuteczny, ale i łatwy w przygotowaniu. W skrócie, aby uzyskać niesfermentowany nawóz drożdżowy, wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody i pozostawić roztwór na około godzinę. Po tym czasie jest gotowy do użycia i nie wymaga dodatkowego rozcieńczania. Jest to idealne rozwiązanie do podlewania roślin, które można stosować przez cały sezon wegetacyjny.
Gnojówka z pokrzyw to naturalne i powszechnie dostępne źródło cennych składników i minerałów. Jest stosowana w uprawach ekologicznych do zwalczania szkodników, grzybów, patogenów oraz jako zielony nawóz .
Gnojówka z pokrzywy - zwalcza choroby , szkodliwe owady oraz poprawia strukturę i zasobność gleby.
Aby uzyskać gnojówkę z pokrzywy należy 1 kilogram świeżo pociętych liści pokrzywy zalać 10 litrami odstanej wody deszczowej. Następnie przykryć gazą, starą firanką lub płótnem, tak aby ograniczyć dostawanie się owadów na powierzchni wody oraz zanieczyszczenie . W ten sposób przygotowany pojemnik należy odstawić w ustronne miejsce - chodzi o zabezpieczenie się przed nieprzyjemnym zapachem, jaki wydziela fermentująca gnojowica z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy – zastosowanie:
Rozcieńczoną gnojówkę można stosować do:
-do nawożenia drzew i krzewów owocowych, kwiatów, warzyw
- do oprysków.
Bez rozcieńczenia gnojówką można:
– zasilić kompost – przyspiesza fermentację
Narodowe Czytanie w naszej szkole
Narodowe Czytanie to wyjątkowa inicjatywa, która od 2012 roku łączy Polaków we wspólnym celebrowaniu literatury narodowej. Zainicjowana przez Prezydenta RP akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie narodowej jedności poprzez wspólne czytanie dzieł klasyki polskiej.
W tym roku wybór padł na "Kordiana" Juliusza Słowackiego, a nasza szkoła chętnie wzięła udział w tej pięknej tradycji.
W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się 9 września z udziałem klas czwartych oraz klas szóstych.
Po przeczytaniu fragmentu "Kordiana"- "Bajki o Janku, co psom szył buty" starsi uczniowie bawili się w detektywów literackich, wyszukując rymy i inne językowe smaczki, podczas gdy młodsi stworzyli ilustracje, które ożywiły sceny z bajki.
To wydarzenie pokazało, że literatura może być nie tylko pouczająca, ale i okazją do świetnej zabawy.
J.Szymonowicz
Jadłospis
Dostępny jest już jadłospis 16.09.2024 r. – 27.09.2024 r.
Przypominamy o możliwości wyboru drugiego dania.
Prosimy o rejestrację w Aplikacji „Zamów Posiłek” przy jednoczesnym wypełnieniu deklaracji
obiadowej. Należy wybrać dni do końca miesiąca, po czym dalej zaznaczyć „ zamawiam i płacę”.
Płatność uiszczamy z dołu po skończonym miesiącu.
Odpis z obiadu zaznaczamy w aplikacji odznaczając dany dzień i informując p. Malwinę.
Na ten moment rozliczenia są kontrolowane w innym programie.JADŁOSPIS Szkoła 16-20.09.2024 r.
Poniedziałek 16.09
Zupa kalafiorowa, spaghetti bolognese, jabłko, kompot
1, 7, 9
Wtorek 17.09
Zupa szczawiowa z jajkiem, ziemniaki, Kotlet drobiowy siekany, surówka z ogórków i rzodkiewki, lemoniada
1, 3, 7, 9,
Środa 18.09
Zupa z fasolki szparagowej, kasza gryczana, Gulasz wieprzowy, buraczki, kompot
1, 7, 9
Czwartek 19.09
Żurek, kopytka w sosie śmietanowym, śliwka, Herbatka miętowa
1, 3, 7, 9,
Piątek 20.09
Krupnik, ziemniaki, kotlet rybny, surówka, colesław, kompot
1, 3, 4, 9
Zastrzegamy sobie prawo do zmian w jadłospisie z przyczyn niezależnych od nas
JADŁOSPIS Szkoła 23-27.09.2024 r.
Dzień tygodnia
Obiad
Alergeny
Poniedziałek 23.09
Zupa ogórkowa, kasza jęczmienna , potrawka drobiowa z warzywami, surówka z kapusty czerwonej, kompot
1, 7, 9
Wtorek 24.09
Zupa pomidorowa z ryżem, ziemniaki, kotlet mielony, marchew z groszkiem lemoniada
1, 3, 7, 9
Środa 25.09
Zupa fasolowa, makaron z sosem truskawkowo- jogurtowym, gruszka, kompot
1, 7, 9
Czwartek 26.09
Zupa jarzynowa, ziemniaki, pulpet wp w sosie koperkowym, surówka z kapusty pekińskiej, herbatka miętowa
1, 3, 7, 9
Piątek 27.09
Barszcz czerwony, ziemniaki, ryba smażona, surówka z kapusty kiszonej, kompot
1, 3, 4, 7, 9
Zastrzegamy sobie prawo do zmian w jadłospisie z przyczyn niezależnych od nas
Jadłospis 2 danie do wyboru szkoła
Poniedziałek:Kasza jęczmienna, pulpet rybny w sosiekoperkowym, surówka z czerwonej, kapusty, kompot
1, 3, 4, 7
Wtorek
Naleśniki z twarogiem, jabłko,lemoniada
1, 3, 7
Środa
Ziemniaki, gołąbek wieprzowy w sosie pomidorowym, surówka z ogórków kiszonych, kompot
1, 3
Czwartek
Ziemniaki opiekane, nuggetsy drobiowe pieczone, surówka z kapusty pekińskiej
1, 3
Piątek
Ziemniaki, Kotlet schabowy, surówka z marchwi i pora
1, 3, 7
DEFIBRYLATOR AED
Przed wejściem do głownego budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bisztynku pojawił się defibrylator AED - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. To specjalistyczne urządzenie medyczne, które za pomocą instrukcji głosowej przeprowadzi defibrylację w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Zakup i montaż urządzenia możliwy był dzięki inicjatywie i wsparciu i zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Zbiórka na ten cel odbyła się podczas Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Sołeckich pod patronatem honorowego obywatela Gminy i Miasta Bisztynek płk rez. prof. dr hab. inż. dr h.c. Jarosława Wołejszo, który odbył się 15 sierpnia 2024 r. na Stadionie Miejskim w Bisztynku.
Dziękujemy wszytkim zaangażowanym w tą akcję a w szczególności: Spóldzielni Socjalnej Po Sąsiedzku, Urzędowi Miasta, wszytkim Kołom Gospodyń Wiejskich, animatorom Orlika, pracownikom OkiAL-u, Rodzicom i Uczniom ZSP w Bisztynku.
Wszyscy mamy nadzieję, że AED nigdy nie będzie musiał być użyty.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie