13 października, jak co roku, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Tym razem rozpoczęła się od piosenek w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez p. Małgorzatę Nawrocką- Siej. Dzieci pięknie wyśpiewały życzenia dla nauczycieli, a wśród nich nie zabrakło też tradycyjnych „ Stu lat!” Poleciały też w górę baloniki. Następnie p. Dyrektor, Judyta Gos- Mączarska serdecznie powitała wszystkich zebranych i oddała głos przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Zuzannie Dąbrowskiej, która zapowiedziała program artystyczny. Zaznaczyła, że ma być on podziękowaniem dla wszystkich pracowników Szkoły za ich codzienny trud.
Jako pierwsze wystąpiły ze swoim programem dzieci z klasy drugiej, które zaprezentowały bardzo miłe i ciepłe życzenia dla swojej Pani. Otóż, oprócz słów wdzięczności za pracę, codzienną troskę i pomoc zapowiedziały jeszcze to, co będzie za lat dwadzieścia! Każde z nich przedstawiło realizację swoich cichych marzeń o tym, kim zostanie w przyszłości. Pojawili się więc przed widownią między innymi: kapitan z długą brodą, lekarz, budowniczy, ogrodniczka, informatyk, kosmonauta i inni. Oczywiście ich wygląd od razu pozwalał rozpoznać w każdym tym małym Człowieku przyszłego dorosłego. Budowniczy np. wyglądał tak, jak gdyby właśnie wrócił z placu budowy, a sympatycznaogrodniczka w słomianym kapeluszu prawie w każdym elemencie stroju miała kwiaty. A cóż powiedzieć o wysokim i przystojnym kapitanie z długą brodą czy kosmonaucie, który wystąpił w szarym kostiumie zaopatrzony w „sprzęt” konieczny podczas podróży między galaktykami ? Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć, że każdy z tych dorosłych już ludzi NIE ZAPOMNIAŁ o swojej PANI! Miała ona np. wraz ze swoim dawnym uczniem nurkować w głębinach, wziąć udział w zawodach czy polecieć w kosmos...Budowniczy zaś obiecał wybudować dla niej piękną i nowoczesną szkołę. Po prezentacji różnych zawodów mali aktorzy wyrazili swą wdzięczność wesołą, rytmiczną piosenką i tańcem, a na koniec wystapił uczeń, który złożył wszystkim pracownikom szkoły piękne życzenia.
Występ został przez wszystkich przyjęty bardzo ciepło i nagrodzono go gromkimi brawami.
Program przygotowany wraz z dziećmi przez p. Jolantę Godlewską oprócz tego, że pokazywał wartość pracy nauczyciela, miał także walor wychowawczy. Jakże często dziś młodzi ludzie zapominają o zwykłym „Dzień dobry”, którym tradycyjnie pozdrawiamy się nawzajem…
A tu wdzięczność po dwudziestu latach, taka pamięć i więź, która trwa….
Kiedy mali aktorzy zeszli ze sceny, pojawili się przed widownią najstarsi uczniowie, czyli ósmoklasiści ze swoim programem pt. „Szkolny miszmasz”. Takim motywem łączącym oba występy było pojawienie się dwóch drugoklasistów, z których jeden wypowiedział swoje ogromne i niezaspokojone zamiłowanie do występowania przed publicznością. Ten grzeczny chłopczyk miał okazję zadeklamować niezbyt grzeczny wierszyk o szkole...Następnie obaj z piosenką na ustach pobiegli do swoich koleżanek i kolegów.
Widzowie zaś zostali zaproszeni do klasy na lekcję, a tam, jak to na lekcjach bywa, odbyło się sprawdzanie wiedzy uczniów. Pytania dotyczyły różnych dziedzin i niestety odpowiadający nie zaimponowali swoimi wiadomościami. Nauczycielka, usłyszawszy błędny, choć ubrany w pozory prawdy logiczny wywód na temat położenia geograficznego Pienin i Świnoujścia, zapytała o aktualnie czytaną lekturę. Tu znowu porażka, bo uczennica podała „Pana Mateusza” wieszcza Mickiewicza! Następnie prowadzące program dziewczyny, aby zatrzeć złe wrażenie po nieudanej lekcji, zapowiedziały prezentację Katalogu nauczycieli, który ósmoklasiści mieli rzekomo sami w wielkim trudzie opracować. Na ścianie pojawiła się wielka plansza z nazwami różnych typów pedagogów, byli tam między innymi: Filozof, Hamlet, Rejtan, Uczuciowiec, Wielbiciel Teorii Względności i inni. Grupka uczniów starała się obrazowo przedstawić typowe dla nich wypowiedzi usłyszane podczas lekcji. Kto w swoim uczniowskim życiu nie słyszał choć raz komentarza ze strony Nauczyciela- Rentgena:„Widzę, że nic nie wiesz!” albo „Słabo mi się robi, gdy patrzę na wasze sprawdziany!”( Nauczyciel- Uczuciowiec).
Ukłonem w stronę nauczycieli była prezentacja Typów uczniów: na planszy i na żywo, czyli występy: Ucznia- Niezdecydowanego, Filozofa, Narcyza i Śpiocha. Były one bardzo wymowne i potwierdzały słuszność nadania takiej , a nie innej nazwy. Niezdecydowany „myślał, żeby oni nie pomyśleli, że on pomyśli…”, Narcyz w czwartki bywa Śpiochem, a więc spał twardo w ławce i nie mogły go obudzić ani krzyki kolegów, ani słowa piosenki. Musiał go więc wynieść z klasy p. Woźny, przywołany przez uczniów.
Zdaniem prowadzących, oba Katalogi(Nauczycieli i Uczniów) czekają na dokończenie, a misję tę powierzono uroczyście uczniom z klas młodszych. Na koniec zaproszono jeszcze wszystkich do odwiedzenia Kącika satyrycznego „I śmieszno, i straszno”, który znajdował się obok rzędu ławek uczniowskich w tej niby- klasie. Można tam było zobaczyć plakaty związane z tematem akademii, które bardzo śmieszyły, ale też odsłaniały mniej radosne odcienie życia szkolnego.
Program przygotowała wraz z dużą grupą dzielnych ósmoklasistów p. Anna Wołucka, według jej autorskiego scenariusza.
Dopiero po zakończeniu programu artystycznego odbyła się część oficjalna, wtedy właśnie zostały wręczone nagrody pracownikom placówki, którzy wyróżnili się w swojej pracy. Najpierw p. Burmistrz, Marek Dominiak, dziękując za wzorową pracę, wręczył dwie Nagrody Burmistrza p. Dyrektor, Judycie Gos- Mączarskiej i p. Marzenie Magdziarz. Warto tu przypomnieć, że nasza biblioteka szkolna otrzymała Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa” w kategorii „Biblioteki z miejscowości do 5000 mieszkańców”. Pan Burmistrz złożył też serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Następnie odbyło się wręczenie Nagród Dyrektora, te otrzymała spora grupa nauczycieli i innych pracowników.
Uczcili także to Święto Edukacji reprezentanci Rady Rodziców, którzy również złożyli życzenia.
Piękną okolicznościową dekorację przygotowała p. Maria Buszkiewicz.
Montażem sprzętu technicznego i pomocą w obsłudze zajęli się p. Magdalena Marczak- Zień
i p. Zbigniew Madanecki.
Informację opracowała Anna Wołucka.