„Pszczoły uczą, leczą i żywią” pod takim hasłem odbyły się warsztaty pszczelarskie w pasiece „Dziadka Leona” pani Bożeny Dąbrowskiej w Sułowie.
W dniu 15 czerwca 2018r. uczniowie klasy V b Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku mieli okazję odwiedzić pasiekę, do której dotarli rowerami –najbardziej ekologicznym środkiem transportu.
Pani Bożena Dąbrowska opowiedziała uczniom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. W sposób ciekawy przekazywała wiedzę na temat życia i zwyczajów pszczół: jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, w jakiej odległości poszukują nektaru oraz jak spędzają zimę. Wyjaśniła i pokazała czym różni się pszczoła robotnica od królowej matki. Dzieci dowiedziały się, jak bardzo te owady są pracowite i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Gospodyni pasieki zwróciła uwagę jak bardzo odpowiedzialna jest praca pszczelarza. Pokazała również model ula, ramkę z komórkami pszczelimi tzw. węzą oraz inne narzędzia związane z pszczelarstwem tj. podkurzacz, specjalny kapelusz. Uczniowie z bliska mogli obserwować rój pszczół, ponieważ ci najbardziej odważni mieli okazje samodzielnie wczuć się w rolę pszczelarza i w odpowiednim stroju odwiedzić pasiekę, obserwując pracę pszczół powracających z tzw. pożytku..
Zainteresowanie opowieściami było ogromne, świadczyły o tym pytania uczniów skierowane do Pszczelarki, na które odpowiadała w sposób przystępny.
Główną atrakcją przygotowaną przez Panią Bożenę była degustacja tegorocznych pysznych miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały, popijając do wyboru: przygotowanym mlekiem, wodą z miodem, cytryną i miętą oraz herbatą miętową.
Spotkanie było niezwykle interesujące, umożliwiło wszystkim uczestnikom warsztatów bliski kontakt pszczołami, (które okazały się bardziej przyjazne, gdy uczestnicy dowiedzieli się, że owady atakują tylko w sytuacjach, gdy człowiek staje się dla nich przeszkodą) oraz z produktami stworzonymi przez naturę. Dzieci dowiedziały się wielu cennych ciekawostek z życia pszczół oraz poznały odżywcze właściwości produktów pszczelarskich t. j. propolisu, pyłku kwiatowego oraz oczywiście walory smakowe miodów.
Przy okazji pobytu w malowniczej wsi, Pani Bożena Dąbrowska umożliwiła uczniom i ich opiekunom zwiedzenie małego kościoła pod wezwaniem Św. Krzyża, który został zbudowany w XIV w. Natomiast drewniana ogromna wieża dobudowana została już w wieku XVII. Ta cudna perełka architektury sakralnej oczarowała wszystkich. Uroku budowli dodaje jej lokalizacja, bowiem u jej podnóża przepływa rzeczka Pisa C.
Za interesującą i przepiękną prelekcję na temat życia pszczół, propagującą wiedzę ekologiczną dotyczącą pożytecznej roli pszczół w środowisku, jak również pracy pszczelarza oraz za ciekawe pokazy pszczelarskie połączone z degustacją miodów przez uczniów klasy piątej, serdecznie dziękujemy Pani Bożenie Dąbrowskiej.
Po spotkaniu uczniowie pod czujną opieką wychowawców i rodziców udali się w dalszą podróż do Wozławek na posesję Państwa Brudzyńskich, gdzie czekało na nich przygotowane ognisko i suto zastawiony stół.
Tekst: Anna Pietkiewicz